Brazílie hlásí rekordních více než 100.000 covidových případů

Brazílie ve čtvrtek oznámila více než 100.000 nových případů koronavirové infekce, což je dosud nejvíce za den v této zemi od počátku pandemie covidu-19. Tamní ministerstvo zdravotnictví zaznamenalo také dalších 2777 úmrtí spojených s nákazou.

Brazilská rodina se loučí s obětí covid-19 (hřbitov Campo de Esperanza, 23. března 2021).
doporučujeme

Epidemická situace se v největší zemi Latinské Ameriky zhoršuje už několik týdnů, nemocnice řeší problémy s nedostatkem lůžek i kyslíku. Sílí také kritika prezidenta Jaira Bolsonara, který stále odmítá národní uzávěru. Opatření přijímají guvernéři.

Tento týden vyzvalo další sdružení k vyšetřování Bolsonara kvůli tomu, že svou nečinností ohrožuje veřejné zdraví. Ve středu takovou žádost poslala prokuratuře asociace advokátů, několik dní před tím vyzvalo v otevřeném dopise vládu k národním opatřením pět stovek podnikatelů. K tvrdým restrikcím vyzval brazilskou vládu v polovině března i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tento týden též předsedové obou komor brazilského parlamentu kritizovali vládu, že v pandemii udělala "mnoho chyb". Šéf Senátu Rodrigo Pacheco ve čtvrtek vytkl vládě mimo jiné nedostatečnou diplomatickou snahu v zajištění vakcín proti covidu-19.

Těžká kritika zazněla od bývalého prezidenta Luize Inácia Luly da Silva. "V úterý kvůli covidu-19 zemřelo 3158 lidí, je to největší genocida v našich dějinách," uvedl v rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel. Podle něj je za zhoršení epidemiologické situace zodpovědný prezident Bolsonaro. "Měl by se omluvit pozůstalým 300.000 mrtvých (v souvislosti s covidem-19) a těm, kteří se nakazili," dodal Lula da Silva, jehož mínění má stále u části brazilské společnosti velkou váhu.

"Nevidím důvod pro národní uzávěru, k níž nás mnozí vyzývají," prohlásil ve čtvrtek brazilský viceprezident Hamilton Mourao. Podle agentury Europa Press ale připustil, že počet úmrtí s covidem-19 překročil "rozumnou míru". Ujistil však, že ministerstvo zdravotnictví, kde se před pár dny vyměnilo vedení, pracuje na řešení problémů ve snaze zajistit dost lůžek intenzivní péče a zdravotnického materiálu a zrychlit očkování.

Brazílie ve čtvrtek evidovala 100.158 nových nákaz, což bylo dosud nejvíc za den. Počty nakažených ale rostou už několik týdnů, celý březen s výjimkou víkendů přesahovaly denně 70.000. I počty úmrtí s covidem tam v posledních týdnech rostou a je jich denně výrazně víc než za první vlny pandemie. V úterý zaznamenali nejvíce takových úmrtí za 24 hodin (3251). Celkem už evidují v Brazílii 303.462 úmrtí. V této zemi s 211 miliony obyvatel se dosud odhalilo 12,3 milionu nákaz koronavirem.

Epidemická situace v Brazílii se zhoršuje kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru. Vláda je ale kritizována za nepřijetí národní uzávěry i za pomalé očkování. Prezident Bolsonaro nemoc vždy zlehčoval, nenosil roušku, zpochybňoval vakcíny a stále odmítá uzavření ekonomické činnosti s tím, že "hlady se také umírá".

Až tento týden Bolsonaro vytvořil národní koordinační výbor pro boj s pandemií. Kromě prezidenta v něm mají být šéfové obou parlamentních komor a zástupci vedení jednotlivých států brazilské federace. Bolsonaro slíbil také urychlení očkování s cílem aplikovat milion dávek denně. V uplynulém týdnu dostávalo vakcínu zhruba 350.000 Brazilců denně.

Celkem dostalo v Brazílii vakcínu asi 18,5 milionu lidí, z toho jen 4,5 milionu aplikovali obě potřebné dávky.

Brazílie má vlastní vakcínu, zahájí klinické studie

Brazilský institut Butantan oznámil, že vyvinul vakcínu proti covidu-19, kterou chce začít zkoušet na místních dobrovolnících příští měsíc. Dnes podává žádost k brazilskému úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa), aby mohl zahájit klinické studie. Jejich první fázi už začal v Thajsku, uvedl dnes místní zpravodajský server G1. Výroba první brazilské vakcíny by mohla začít v květnu, pokud ji Anvisa schválí, a už v červenci by mohl Butantan dodat 40 milionů dávek.

Šéf institutu Butantan Dimas Covas novinářům řekl, že s vývojem přípravku začal jeho ústav sídlící v Sao Paulu loni v březnu a že technologie je 100procentně brazilská. "Celý výrobní proces této vakcíny se uskuteční v Brazílii, nebudeme závislí na žádných dodávkách. Výrobní technologie je stejná jako u vakcíny proti chřipce," uvedl. Butantan je podle G1 největším producentem očkovací látky proti chřipce v Jižní Americe.

Covas také sdělil, že vakcína, kterou nazvali Butanvac, je vyvinutá i proti brazilské variantě covidu-19. Podle něj předklinické studie na zvířatech prokázaly vysokou imunitní reakci, takže je možné, že by tato vakcína mohla být pouze jednodávková. Ze známých ve světě schválených vakcín jsou téměř všechny dvoudávkové, jedna aplikace stačí u preparátu od firmy Johnson and Johnson.

Guvernér státu Sao Paulo Joao Doria také řekl, že i Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes obdrží informace k brazilské vakcíně.

Dnešní žádost k úřadu Anvisa se týká klinických studiích, které ústav hodlá provádět v první a druhé fázi na 1800 dobrovolnících a ve třetí fázi na 9000 lidech. Kromě Brazílie má být Butanvac testován také ve Vietnamu a v Thajsku, kde již začala první fáze klinických studií.

Institut Butantan se od loňska podílel na testování čínské vakcíny Coronavac firmy Sinovac, se kterou už se v Brazílii očkuje a kterou Butantan vyrábí z ingrediencí dodaných z Číny. V Brazílii se k očkování používá i vakcína britsko-švédské firmy AstraZeneca.

Podle serveru G1 v Brazílii vyvíjí místní univerzity či výzkumné ústavy desítku vakcín proti covidu-19.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump řekl dárcům, že republikánům pomůže v roce 2022 získat Kongres

11.04.2021 10:05 Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022.…

Výroba Sputniku je stále nejasná. Brazilští experti musí na inspekci

10.04.2021 09:38 Zástupci brazilského úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa) se příští týden vydají do Ruska na…

Americká FDA nevidí příčinnost mezi krevními sraženinami a vakcínou od J&J

10.04.2021 08:41 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zatím nespatřuje příčinnost mezi vakcínu proti…

Biden představil návrh svého prvního rozpočtu

09.04.2021 19:45 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes představila návrh rozpočtu na rok 2022, který stvrzuje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama