Brazílie má čtyři miliony případů nemoci covid-19, Peru spustilo odstrašující kampaň

V Brazílii se nákaza koronavirem potvrdila už u téměř čtyř milionů lidí, z toho skoro 123.000 pacientů v souvislosti s nákazou zemřelo. Vyplývá to z údajů, které v noci na dnešek zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách. V Peru, které je v počtu mrtvých v přepočtu na sto tisíc obyvatel v této pandemii první na světě, spustila vláda tvrdou kampaň vyzývající mladé k zodpovědnosti.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

V celé Latinské Americe se potvrdilo už přes 7,4 milionu nakažených koronavirem SARS-CoV-2, z toho téměř 5,7 milionu lidí se zotavilo a na 280.100 osob kvůli nákaze zemřelo. V největší zemi regionu, Brazílii, která má na 210 milionů obyvatel, se za poslední den potvrdilo 42.659 infekcí, čímž se celkový počet případů vyšplhal na 3.950.931.

Denní nárůsty evidovaných nákaz se v Brazílii už od června pohybují většinou kolem 40.000, nižší jsou vždy o víkendu. Zatím nejvíc případů za den (69.074) oznámilo ministerstvo zdravotnictví 27. července. Denní počty úmrtí spojených s koronavirem se v Brazílii od června často blíží tisíci, za poslední den to bylo 1215 zemřelých. Brazílie je po USA druhou nejpostiženější zemí v počtu nakažených i v počtu úmrtí spojovaných s nemocí covid-19, kterou tento koronavirus způsobuje.

Páté ve světě a druhé v Latinské Americe je v počtu nakažených Peru, které eviduje od počátku pandemie 657.129 případů, z toho 2645 za poslední den. Z hlediska úmrtí (29.068) je třicetimilionové Peru v přepočtu na 100.000 obyvatel první na světě.

I proto spustila peruánská vláda tvrdou kampaň vyzývající k odpovědnosti a omezování větších společenských setkání. Pod heslem "Covid nezabíjí sám. Nebuďme jeho komplicové" zveřejnila na twitteru několik videí, zobrazujících například návštěvu u prarodičů, po níž babička skončí v nemocnici, či z fotbalového zápasu, po němž na jednotce intenzivní péče skončí fotbalistův dědeček.

zdroj: YouTube

"Když půjdeš k prarodičům, zeptej se jich, kam chtějí uložit svůj popel," je jedno z hesel peruánské kampaně, které má odradit od návštěv seniorů, nejvíce ohrožené skupiny v této pandemii. "Kampaň musí být drsná, protože ti, kdo nedodržují pravidla, musí pocítit závažnost situace," hájí kampaň ministryně zdravotnictví Pilar Mazzettiová.

Podobně tvrdou osvětovou kampaň proti šíření koronaviru rozjelo před měsícem ve Španělsku vedení madridského regionu, které reklamním šotem nabádalo zejména mladé lidi k nošení roušek. Video, na němž se objevila například skupina mladých osvěžujících se v letním horku v hospodě či tančící na diskotéce, končilo záběrem na hořící pec krematoria a nápisem: "Jsou věci, které způsobují větší horko než rouška. Chraň sebe, chraň nás".

Přes 600.000 nakažených zaznamenali od počátku pandemie covidu-19 z Latinské Ameriky také v Kolumbii a Mexiku. Pátá v regionu je Argentina, kde se potvrdilo už 428.239 nákaz koronavirem SARS-CoV-2, z toho 10.504 za poslední den. Tato země se 45 miliony obyvatel eviduje v posledních dnech rekordní nárůsty, minulý týden tam za den přibylo až 11.717 nakažených.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demokraté formálně předali Senátu ústavní žalobu na Trumpa

26.01.2021 07:41 Demokraté ze Sněmovny reprezentantů formálně předali ústavní žalobu na předchozího prezidenta…

Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

25.01.2021 21:53 Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení…

Moderna hlásí účinnost své vakcíny proti mutaci z Británie a JAR

25.01.2021 16:30 Americká biotechnologická společnost Moderna dnes oznámila, že její vakcína proti covidu-19 podle…

V Kalifornii se lepší kapacita nemocnic, zruší se přísná uzávěra

25.01.2021 11:22 Americký stát Kalifornie dnes zruší nařízení, aby lidé zůstávali doma, a umožní okresům začít…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama