Brazílie obnovila testování čínské vakcíny proti covidu-19

Brazilská agentura pro kontrolu léčiv a potravin (Anvisa) povolila obnovení testování čínské vakcíny CoronaVac. Její testování nařídila v zemi pozastavit v pondělí kvůli úmrtí jednoho z účastníků této studie, která je ve třetí, tedy poslední fázi. Informují o tom místní média. Podle nich úmrtí nesouviselo s vakcínou; některá média tvrdí, že šlo o sebevraždu.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Anvisa ani dnes neuvedla důvod, proč nařídila pozastavení testů, a sdělila, že "vážný incident nadále vyšetřuje". Podle ní ale nyní není důvod, aby testy nepokračovaly. Šéf úřadu Anvisa v úterý reagoval i na zprávu o možné sebevraždě, kterou nepotvrdil ani nevyvrátil. Řekl pouze, že pozastavení musel nařídit z "technických důvodů", a hájil se tím, že neměl dostatek informací o příčině úmrtí.

Pondělní oznámení o pozastavení klinické studie vakcíny čínské firmy Sinovac, která ji v Brazílii testuje s místním institutem Butantan, překvapilo obě tyto společnosti. Už v úterý uvedly, že úmrtí nesouviselo s vakcínou a že proto důvod nařízení vládního úřadu nechápou.

Kauza vyvolala také spekulace, že důvod mohl být vnitropolitický. Proti případnému nákupu čínské vakcíny pro Brazílii se totiž minulý měsíc postavil brazilský prezident Jair Bolsonaro, který má dlouhodobý spor s guvernérem státu Sao Paulo, kde se testování čínské vakcíny provádí.

Zatímco guvernér Joao Doria, stejně jako řada dalších brazilských guvernérů, letos zavedl karanténní uzávěry kvůli koronaviru, prezident je odmítal s tím, že škodí ekonomice. Bolsonaro, který se covidem-19 letos rovněž nakazil, tuto nemoc zlehčuje a opakovaně ji nazval "chřipečkou".

Pozastavení zkoumání čínské vakcíny Bolsonaro na facebooku označil "za své další vítězství (nad Doriou)" a v úterý opět nemoc covid-19 zlehčoval. "Všechno je dneska jen pandemie. Nemá cenu utíkat před realitou. Je mi líto mrtvých, ale všichni jednou zemřeme," prohlásil brazilský prezident podle místního zpravodajského serveru G1. Podobně se vyjádřil už letos v červnu, kdy na výzvu novinářky, aby řekl "pár slov útěchy" pro rodiny obětí covidu-19, odpověděl, že "takový je osud".

Brazílie, která má asi 210 milionů obyvatel, je třetí na světě v počtu dosud potvrzených nákaz koronavirem SARS-CoV-2 (5,7 milionu) po USA a Indii. V počtu úmrtí spojených s covidem-19 (téměř 163.000) je tato největší latinskoamerická země druhá na světě po USA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama