Brazílie se vrací k normálnímu životu. Moc brzy, varují experti

Největší město Brazílie Sao Paulo po třech měsících znovu otevírá obchodní centra, i když počet nakažených nemocí covid-19 činí přes 700 tisíc a počet mrtvých brzy dosáhne rozměrů epidemie ve Velké Británii, která v současné době eviduje 41 213 obětí.

Brazílie
doporučujeme

K životu se pomalu probouzí i ulice Teodoro Sampaio v Sao Paulu, která slouží jako důležitá městská tepna. Najdeme zde velkou koncentraci obchodů s ručně vyráběným nábytkem, prodejny hudebních nástrojů, bary, ale také školní zařízení. Prodavačka Flavio Almediová uvedla, že zatím do obchodu může maximálně pět zákazníků s ochranou obličeje, a dodává, že dříve lidé v obchodě trávili více času, ale nyní jdou jen pro konkrétní věc a rychle odchází. „Všichni jsme vystrašení, ale co můžeme dělat, všichni musíme pracovat,“ komentovala situaci pro CNN.

Nejen Sao Paulo opět otevírá obchody, ve čtvrtek se chystá otevřít nákupní centra i Rio de Janeiro. Vláda uvádí, že toto rozhodnutí je založeno na průkazném zlepšení situace, ať už jde o vyšší dostupnost lůžek na JIP nebo zmírnění infekce na určitých místech.

Tento názor ovšem nesdílí někteří odborníci, když vyjádřili obavy z možného zvýšení přenosu viru SARS-CoV-2. „Vláda by měla počkat alespoň týden, aby zjistila, jestli dojde k trvalému poklesu,“ řekl epidemiolog Paulo Lotufo pro CNN. Sám předpokládá největší problém v místní integrované dopravě, která nemá dostatečnou kapacitu a je stále přeplněna.

Odborníci také upozorňují na nedostatek testů, které by pokryly větší kapacitu, a proto nejsou odborníci schopni zaručit bezpečnost v případě rozvolňování ochranných opatřeních. Podle Lotufa to povede k opětovnému uzavření obchodů jako v případě měst Sao Luiz a Betim. „Všechno, čemu jsme se díky izolaci vyhnuli, se stane,“ dodal Lotufa.

Přestože tento týden The Pan American Health Organization (PAHO/WHO) varovala, že virus se stále v Brazílii šíří velmi agresivně, brazilský prezident Jair Bosonaro trvá na zrušení izolace, protože podle jeho slov nezaměstnanost a hlad zabije mnohem více lidí. Bolsonaro dokonce zastavil hlášení o počtu úmrtí na covid-19, protože podle něj neodráží aktuální stav v Brazílii. Toto rozhodnutí zrušil Nejvyšší soud, který rozhodl o transparentnosti a komplexnosti údajů. Podle CNN brazilský prezident také pohrozil WHO, že omezí finanční prostředky jako americký prezident Donald Trump.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie se v USA ještě zhorší, očekává Washingtonská univerzita

15.07.2020 18:11 Denní počty úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 budou ve Spojených státech příští tři týdny…

USA hrozí sankcemi firmám v projektech Nord Stream 2 a Turkstream

15.07.2020 17:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval, že Spojené státy podnikly kroky, díky kterým…

Americká média se spojují v boji proti fámám kolem prezidentských voleb

15.07.2020 17:42 Přední západní média a technologické společnosti budou před listopadovými volbami ve Spojených…

Trump tvrdí, že přiměl Londýn ukončit spolupráci s Huawei. Britský ministr…

15.07.2020 17:04 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump prohlásil, že to byl on, kdo přivedl britského premiéra Borise…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama