Latinská Amerika je novým epicentrem pandemie: Brazílie trhla další rekord v počtu nakažených

Jižní Amerika se podle expertů citovaných serverem BBC stala novým ohniskem pandemie covidu-19. V noci na dnešek oznámila rekordní denní nárůst nově nakažených (19.951) Brazílie, kde se tak počet dosud potvrzených případů přiblížil ke 300.000. Druhá nejhůře postižená země regionu, Peru, ve středu překročila 100.000 potvrzených případů nákazy. Rekordní denní nárůst nakažených dnes oznámila také Kolumbie a tento týden i Peru, Chile a Mexiko.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V některých městech Peru, Brazílie, Chile i dalších zemí oblasti se nemocnice blíží limitu kapacity oddělení intenzivní péče. Přitom vrchol epidemie v Latinské Americe přijde v červnu či červenci, napsal dnes španělský deník La Vanguardia.

"Brazílie se nyní zcela jistě stala největším epicentrem šíření covidu-19 na světě," citoval server BBC brazilského profesora Domingose Alvese. Podle posledních údajů se v této největší zemi Latinské Ameriky dosud potvrdilo 291.579 nakažených koronavirem, z toho téměř 19.000 lidí zemřelo. Podle odhadu expertů je skutečný počet nakažených v Brazílii možná desetkrát vyšší.

Co do počtu evidovaných případů nákazy koronavirem je nyní Brazílie třetí na světě, za Ruskem a Spojenými státy, v počtu úmrtí lidí s covidem-19 je šestá. V Latinské Americe je po Brazílii druhou nejhůře zasaženou zemí Peru s více než 104.000 dosud potvrzenými případy infekce, následované Chile a Mexikem (oba státy evidují na 54.000 nakažených).

V Peru přibylo za poslední den 4537 potvrzených nakažených a 110 úmrtí s covidem-19, čímž počet evidovaných nakažených vzrostl na 104.020 a úmrtí na 3024. Peru ale spolu s Chile patří k zemím, které v regionu provádí nejvíce testů na koronavirus na počet obyvatel. V Peru, které má 32 milionů obyvatel, jich od března provedli na 715.500. Brazílie, která má 210 milionů obyvatel, jich provedla zhruba stejně (na 735.000).

"Lidé v nemocnici umírají na židlích a invalidních vozících," popsal agentuře AFP situaci v jedné nemocnici v peruánské metropoli Limě zdravotník Armas. V jedné z nemocnic města Callao, jež sousedí s Limou, žádají lékaři její dočasné uzavření kvůli velkému počtu nakažených zdravotníků. K zoufalé výzvě sáhli poté, co ve městě Iquitos v peruánské Amazonii zemřelo po nákaze koronavirem 15 lékařů, což je skoro polovina úmrtí lékařů v Peru s covidem-19. Celkem se zatím nákaza v Peru potvrdila u 1052 lékařů a u 1200 zdravotníků, z nichž 12 zemřelo.

Některé země Latinské Ameriky už přitom uvolňují opatření přijatá před dvěma měsíci kvůli covidu-19, jinde zas místní přestávají opatření dodržovat, protože si potřebují vydělávat na živobytí. "Držet paralyzovanou ekonomiku povede k další pandemii: hladu," napsal deník La Vanguardia. Zhruba polovina ze 650 milionů obyvatel Latinské Ameriky má neoficiální práci, vydělávají si jako drobní živnostníci či pouliční prodejci a mnozí žijí takřka ze dne na den.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pentagon zvýšil stupeň ochrany svých objektů na druhý nejvyšší

02.06.2020 22:06 Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda,…

6,3 milionu nakažených. Brazílii to nejhorší prý čeká

02.06.2020 21:08 Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem i úmrtí s covidem-19 za den opět mírně vzrostl ve…

USA vyšetřují plány Česka a dalších zemí na zavedení digitální daně

02.06.2020 20:53 Aktualizováno Spojené státy prověřují daň z digitálních služeb, kterou plánuje zavést nebo již zavedla řada zemí,…

Trump hrozí použitím vojenské síly pro potlačení protestů

02.06.2020 20:42 Americký prezident Donald Trump v souvislosti s nepokoji po úmrtí černocha George Floyda pohrozil,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy