Brazilský prezident tvrdí, že Thunbergová je spratek

Brazilský prezident Jair Bolsonaro označil švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou za "spratka". Stalo se tak poté, co se 16letá dívka přidala ke kritikům rostoucího násilí vůči příslušníkům indiánského kmene Guajajara, kteří jsou známí tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Greta Thunbergová
doporučujeme

Thunbergová v sobotu na twitteru napsala, že domorodci z kmene Guajajara jsou kvůli tomu "doslova vražděni". "Je ostuda, že svět o tom mlčí," podotkla aktivistka k případu, kdy neznámí ozbrojenci o víkendu zabili dva domorodé obyvatele Brazílie.

Organizace zastupující domorodé obyvatelstvo již dříve prohlásila, že za stoupající agresi může rétorika brazilského prezidenta Bolsonara, který dlouhodobě podporuje rozvoj ekonomických aktivit v domorodých oblastech. "Greta tvrdí, že indiáni zemřeli, protože ochraňují Amazonský prales," cituje britský list The Guardian Bolsonara, který je považován za krajně pravicového politika. "Je neuvěřitelné, kolik prostoru dávají média tomuto malému spratkovi," řekl dnes prezident.

Thunbergová si zřejmě Bolsonarův slovní útok vyložila jako vyznamenání pro to, co dělá, a označení "pirralha", tedy spratek, se objevilo na jejím twitterovém profilu.

Guajajaraové, kterých je zhruba 20.000, jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia. "Nikdy od diktatury (v letech 1964 až 1985) se domorodí obyvatelé Brazílie necítili tak ohrožení jako nyní," řekl Randolfe Rodriguez, senátor za stát Amapá, jehož velkou většinu pokrývá Amazonský prales.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Karavana tisíců migrantů se pokusila násilím překročit hranice

19.01.2020 16:51 Skupinu více než 3000 středoamerických migrantů, kteří pěšky putují do Spojených států, dočasně…

Učitele pokropilo palivo z letadla. Kvůli "psychickému utrpení" žalují…

19.01.2020 09:13 Čtyři učitelé z Los Angeles zažalovali americkou leteckou společnost Delta Air Lines poté, co je na…

Trump musí opustit funkci kvůli ochraně demokracie, tvrdí demokraté

19.01.2020 08:55 Demokratičtí zákonodárci, kteří vedou ústavní žalobu na amerického prezidenta Donalda Trumpa,…

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama