Brazilský prezident zmírnil svůj kritický postoj k vakcíně

Brazilská vláda vyčlení 20 miliard reálů (84 miliard Kč) na nákup jakékoli vakcíny, která dostane schválení brazilských úřadů. Oznámil to dnes prezident Jair Bolsonaro. Ten se dříve k vakcínám stavěl skepticky, teď ale svůj postoj změnil a uznal, že hromadné očkování by zemi mohlo umožnit návrat k normálu, uvedla agentura AFP.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

"Po bouři klid. Dvacet sedm guvernérů (brazilských) států má jediný cíl - veřejné blaho, návrat k normálu," citovala prezidenta AFP. Bolsonaro upřesnil, že dekret nařizující uvolnit zmíněnou částku podepíše ještě tento týden.

Ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello sdělil, že hromadné očkování by mělo v největší latinskoamerické zemi začít v únoru. Zároveň ale dnes při oficiálním představení národního očkovacího plánu podle agentury Reuters zdůraznil, že vše záleží na tom, kdy očkovací preparát schválí Anvisa, což je brazilský úřad pro kontrolu léčiv.

Bolsonaro, který už koronavirus bez větších komplikací prodělal, ještě v úterý bezpečnost vakcín zpochybňoval a v jednom z rozhovorů zopakoval, že osobně se vakcinaci vyhne. "Říkám vám, že se očkovat nenechám. Je to můj problém, tečka."

Očkovací plán počítá s tím, že do poloviny příštího roku dostane vakcínu proti koronaviru zhruba 51 milionů lidí, což je asi čtvrtina obyvatel této země.

Brazílie, která má zhruba 210 milionů obyvatel, registruje téměř sedm milionů nakažených. To je po Spojených státech a Indii nejvíce na světě. Po USA má Brazílie v absolutních číslech také nejvíce úmrtí s covidem-19. Při zohlednění počtu obyvatel si ale Brazílie podle serveru Statista.com nyní vede lépe než například Česká republika.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Lékárny řetězce Walmart v USA rozšíří očkování

22.01.2021 16:30 Americký řetězec Walmart, který kromě obchodů s běžným zbožím provozuje také lékárny, rozšíří…

USA hlásí na 4000 nových obětí koronaviru

22.01.2021 10:52 Dalších asi 4000 úmrtí způsobených covidem-19 zaznamenaly ve čtvrtek Spojené státy, kde celková…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama