Brazilští domorodci žádají odchod těžařů ze svého území, koronavirus si vybírá vysokou daň

Okolo 439.000 lidí podepsalo petici adresovanou brazilskému parlamentu, která požaduje odchod nelegálních těžařů zlata z rezervace původních obyvatel Yanomami kvůli šíření koronaviru.

Brazílie
doporučujeme

V situaci, kdy si koronavirus vybírá v populaci odloučeného kmene Yanomami tvrdou daň, představuje přítomnost těžařů v rezervaci ležící v brazilském státě Roraima ještě větší hrozbu než dříve, napsal dnes britský deník The Guardian.

Hledači zlata, kterých je na území Yanomami podle odhadů 20.000, byli již v minulosti viněni, že do rezervace zatahují například alkohol a prostituci. Těžaři se zde pohybují po dekády, kácejí lesy a znečišťují řeky rtutí používanou při separaci zlata. Škody, které páchají, ještě podle deníku vzrostly od doby, kdy se prezidentského úřadu ujal Jair Bolsonaro.

"Těžaři jsou hlavním hybatelem. Přicházejí s lehkými příznaky koronaviru, který zatahují do rezervace původních obyvatel Yanomami," uvedl Dário Kopenawa, viceprezident yanomamské asociace Hutukara. Podle zprávy z minulého měsíce vypracované asociacemi původních obyvatel a lidskoprávními organizacemi způsobil covid-19 pravděpodobně 23 úmrtí mezi populací rezervace čítající 27.000 osob.

I přes koronavirus hlavní povrchové zlaté doly stále fungují, tvrdí Kopenawa. V červnu vláda uspořádala nákladnou výpravu do oblasti, které se účastnili ministři a novináři. Během návštěvy bylo původním obyvatelům rozdáno antimalarikum chlorochin, které Bolsonaro propagoval jako lék proti covidu-19, přestože podle odborníků nemá pro nemocné s touto nemocí žádný přínos. Akce také zahrnovala líčení domorodých žen a rozdávání oblečení.

Druhá zdravotnická výprava do rezervace se obešla bez médií. Lékaři a další odborníci podle brazilského ministerstva zdravotnictví dopravili mezi příslušníky domorodého kmenu testy, léky a další prostředky. Minulý týden ministerstvo informovalo o deseti úmrtích v rezervaci souvisejících s koronavirem a 1142 případech nákazy.

Destrukce amazonského deštného pralesa letos podle údajů brazilského Národního ústavu pro výzkum vesmíru (INPE) dosáhla svého dvanáctiletého maxima. Bolsonaro přitom slíbil, že práci těžařů zlata v rezervacích původních obyvatel, což jsou jedny z nejlépe chráněných oblastí Amazonie, zlegalizuje a v únoru jeho kabinet navrhl parlamentu příslušný zákon.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odkaz Donalda Trumpa: Jaké zanechal na Americe šrámy?

20.01.2021 16:55 Prezidentství Donalda Trumpa bude známo především pro svůj dramatický konec. Během čtyř let v úřadu…

ŽIVĚ: Biden se po inauguraci stane oficiálně prezidentem. Harrisová už…

20.01.2021 16:25 Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci dnes krátce po 08:00 místního…

Náročné stěhování v Bílém domě. Hotovo musí být za pět až šest hodin

20.01.2021 13:03 Pouhých několik hodin mají dnes zaměstnanci Bílého domu na to, aby vystěhovali z prezidentského…

Washington je před inaugurací plný vojáků, Trump odlétá na Floridu

20.01.2021 12:52 Hlavní město Spojených států je před dnešní inaugurací nového amerického prezidenta v podstatě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama