Britská diplomatka v USA končí. Odmítá šířit polopravdy o brexitu

Vysoce postavená diplomatka na britské ambasádě ve Washingtonu odchází ze své funkce hlavní vyslankyně pro brexit, protože nechce dál "propagovat polopravdy" za vládu, které nedůvěřuje. Alexandra Hallová Hallová tento týden v ostrém rezignačním dopise mimo jiné kritizovala politiky za "zavádějící nebo falešné argumenty" ohledně britského odchodu z Evropské unie. Informovala o tom dnes televize CNN, která zmíněný dopis získala.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Brexit
doporučujeme

Zpráva přichází necelý týden před parlamentními volbami v Británii, které mohou zemi nasměrovat k vystoupení z EU na konci ledna. K hojně diskutovaným tématům předvolební kampaně patří důvěra v politiky, zejména pak důvěryhodnost a pravdomluvnost premiéra Borise Johnsona, který se nebojí opakovat diskutabilní tvrzení například ohledně souvislostí brexitu.

Diplomatka Hallová Hallová podle CNN napsala, že její odchod z ambasády nemá nic společného názorem na brexit jako takový, ani v dopise nejmenovala žádného konkrétního politika. Hovořila však o rostoucí frustraci nad způsobem, jakým se "naši političtí lídři pokouší brexit uskutečnit". Zdráhají se podle ní i vlastním spoluobčanům "čestně" popisovat plusy a mínusy odchodu z unie a používají "zavádějící nebo falešné argumenty ohledně důsledků různých variant, které máme před sebou".

Úlohou Hallové Hallové ve Washingtonu bylo vysvětlovat vládě i zákonodárcům Spojených států přístup Londýna k odchodu z EU. V rezignačním dopise diplomatka naznačuje, že její pozice, která by měla být politicky neutrální, byla využita k šíření "ne zcela upřímných či politicky nestranných" sdělení. Uvedla, že kvůli tomu podala oficiální stížnost.

"S touto situací se musí každý vypořádat po svém. Jelikož má práce se netýká ničeho jiného než brexitu, zjišťuji, že se moje pozice stala osobně nesnesitelnou a z profesního hlediska neudržitelnou," citovala ji CNN. Hallová Hallová dodala, že už je "ve fázi života, kdy bych radši se svým časem dělala něco, co mne naplňuje více, než je propagace polopravd jménem vlády, které nedůvěřuji".

Končící pracovnice washingtonské ambasády podle CNN působí v britské diplomacii 33 let, během nichž byla například i velvyslankyní v Gruzii. Svůj aktuální post prý opustí příští týden a její kariéra diplomatky tím definitivně skončí. Britské ministerstvo zahraničí její rezignaci potvrdilo agentuře Reuters, podrobněji ale událost odmítlo komentovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mexiko drtí migrace. Stát posiluje ochranu hranice

18.01.2020 15:10 Mexiko v pátek povolalo na hranici s Guatemalou dalších 200 příslušníků národní gardy. Snaží se tak…

Střelba v USA: Čtyři mrtví po masakru v Grantsville

18.01.2020 11:04 Při střelbě v americkém městě Grantsville v pátek večer zemřeli čtyři lidé. Další osoba utrpěla…

Buzz Aldrin, druhý muž na Měsíci, dlouho hledal klid

18.01.2020 06:20 Jméno nebo aspoň příjmení prvního člověka na Měsíci Neila Armstronga si vybaví téměř každý. Druhého…

Soud v USA zamítl žalobu dětí a mládeže na vládu

17.01.2020 20:24 Federální odvolací soud ve Spojených státech dnes zamítl žalobu proti klimatické politice vlády,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama