Buden zvažuje po zatčení Navalného veškeré možné kroky vůči Rusku

Americký prezident Joe Biden nevylučuje žádné možnosti, pokud jde o reakci USA na nedávné zatčení ruského opozičního lídra Alexeje Navalného. Podle Reuters to dnes prohlásila tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová. Poznamenala rovněž, že Spojené státy vedou "vážný souboj" s Čínou, k němuž chce však Biden přistupovat trpělivě.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Bidenova administrativa vyzvala ruského prezidenta Vladimira Putina, aby propustil Navalného a s ním i více než 3700 demonstrantů, které policie zatkla při víkendových akcích na podporu opozičníka ve více než 120 ruských městech.

Navalnyj se vrátil do Ruska minulou neděli po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Putina. Kreml obvinění odmítá. Policie Navalného po příletu zatkla a soud jej v pondělí poslal na 30 dní do vazby, kde čeká na verdikt, zda půjde do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Psakiová se dnes vyjádřila také k postoji Bidenovy administrativy k Číně. "Začneme trpělivým přístupem," řekla mluvčí. "To znamená, že budeme konzultovat s našimi spojenci. Budeme konzultovat s demokraty a republikány a necháme doběhnout proces mezi jednotlivými úřady, abychom posoudili, jak bychom měli v našich vztazích (s Čínu) postupovat," dodala.

Exprezident Donald Trump zastával vůči Pekingu tvrdý postoj, jehož projevem byla také řada kroků v posledních týdnech jeho mandátu, které Čína tvrdě odsoudila. Biden již dříve naznačil, že tento směr nehodlá zásadně měnit.

To do značné míry potvrdil minulý týden při slyšení v Senátu i kandidát na ministra zahraničí Antony Blinken, který řekl, že Trumpův přístup k Číně sdílí. Vyjádřil však nesouhlas s jeho strategií, která by se podle něj měla daleko více soustředit na mezinárodní spolupráci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Boeing 737 MAX v USA opět hlásil nouzovou situaci

06.03.2021 05:27 Letecká společnost American Airlines dnes oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do…

Jak si zatím vede Joe Biden? Známý politolog nešetří chválou

06.03.2021 00:01 NÁZOR - Prezidentství Joe Bidena je stále na začátku, ale již se dá poukázat na jeden jeho působivý…

Zakladatel firmy McAfee byl obviněn z podvodů s kryptoměnami

05.03.2021 22:20 Zakladatel americké antivirové společnosti McAfee byl ve Spojených státech obviněn z kryptoměnových…

Většina Američanů schvaluje přístup Bidena ke koronaviru

05.03.2021 18:01 Kroky amerického prezident Joea Bidena související s pandemií covidu-19 schvaluje 70 procent…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama