Budou Američané umírat pro silné akciové trhy? Nositel Nobelovy ceny varuje

NÁZOR – V polovině března, po týdnech popírání, americký prezident Donald Trump konečně přiznal, že covid-19 je vážná hrozba a vyzval Američany k omezení mezilidského kontaktu, připomíná profesor Paul Krugman v komentáři pro server New York Times. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii deklaruje, že toto opožděné přiznání reality – údajně motivované obavou o poškození akciových trhů – má smrtící důsledky.

Lepší pozdě než nikdy

Epidemiologové věří, že vyhlášení karantény o týden dříve mohlo v USA zachránit desítky tisíc životů, uvádí Krugman. Dodává, že „lepe pozdě než nikdy“, přičemž se konečně zdá, že Spojené státy mají konečně strategii, která zdržuje virus a zároveň ulevuje od ekonomických potíží způsobených karanténou.

„Trump a celá Republikánská strana nyní tuto strategii opouštějí,“ tvrdí nobelista. Konstatuje, že to sice nepřiznávají explicitně a své kroky vysvětlují různými způsoby, ale jejich základní postoj zní, že pro Dow-Jonesův burzovní index musejí zemřít tisíce Američanů.

Strategie, kterou Trump podle profesora opouští, fungovala v zemích jako Jižní Korea a Nový Zéland. Spočívala v úvodní karanténě, která zploštila křivku nakažených a omezila jejich počty na relativně nízkou úroveň, vysvětluje Krugman. Doplňuje, že následovat mělo pozvolné otevírání ekonomiky a rozsáhlé testování, trasování kontaktů nakažených a izolace těch, kteří mohou nemoc šířit.

Přísná karanténa znamená ztrátu příjmů mnoha lidí i firem a téměř polovina dospělých Američanů žije v domácnosti, kde některý člen přišel za poslední dva měsíce o příjem, přiznává ekonom. Deklaruje, že proto musí přijít i pomoc, především štědrá podpora v nezaměstnanosti a finanční injekce malým firmám, aby byla karanténa snesitelná.

Ve skutečnosti je tato pomoc ve Spojených státech efektivnější, než se obecně soudí, tvrdí profesor. Připouští, že zpočátku zahlcené úřady práce nezvládaly zpracovávat příliv žádostí, ale nakonec začaly fungovat a momentálně většina nezaměstnaných Američanů dostává podporu, která jim kompenzuje velkou část ztracených příjmů.

„Pomoc malým firmám skrze půjčky, které se změní v granty, pokud budou tyto peníze použity k zachování výplat, je víc než co jiného chaos,“ přiznává Krugman. Přesto podle něj mnohé malé americké podniky tyto peníze obdržely a využily je uvedeným způsobem, a ačkoliv je narychlo tkaná koronavirová záchranná síť plná děr, chrání četné Američany před extrémními problémy.

Tato záchranná síť ale během nadcházejících měsíců zmizí, pokud ji Kongres a Bílý dům nebudou udržovat, varuje ekonom. Podotýká, že malé podniky mají pouze osm týdnů na to, aby půjčku přeměnily v grant, v důsledku čehož mnoho z nich začne v horizontu jednoho měsíce propouštět, navíc rozšířená podpora v nezaměstnanosti vyprší 31. července, nehledě na to, že bez velké pomoci z Washingtonu budou muset bezmocné místní úřady začít brzy ve velkém propouštět učitele, hasiče či policisty.

Návrat ke standardu

Navzdory tomu se Trump a jeho strana staví proti další pomoci nezaměstnaným i postiženým státům a místním úřadům, přičemž veškeré naděje upínají k znovuotevření ekonomiky, ačkoliv tato myšlenka děsí zdravotníky, kteří varují před druhou vlnou nákazy a dalšími oběťmi, uvádí Krugman. Pokládá proto otázku, odkud pochází tlak na znovuotevření ekonomiky.

„Někteří republikáni tvrdí, že si nemůžeme dovolit dále poskytovat záchrannou síť, protože tím vytvoříme příliš dluhů,“ píše ekonom. Taková tvrzení označuje za ekonomicky chybná a neupřímná, protože ani nárůst rozpočtových deficitů neodradil Trumpovu administrativu od prosazení velkých daňových úlev.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

V USA také existuje snaha předstírat, že tlak na znovuotevření ekonomiky pochází od běžných občanů a je požadavkem široké veřejnosti, uvádí nositel Nobelovy ceny. Sám tvrdí, že americká veřejnost se ale mnohem více obává příliš rychlého, než příliš pomalého rušení protipandemických opatření, což platí i o těch, kteří v jejich důsledku přišli o práci.

Tlak na ignorování zdravotních expertů pochází podle profesora z nejvyšších pater, od Trumpa a jeho stoupenců, kteří mají jen omezenou podporu veřejnosti, a přesto se uchylují k vyhraněné politice. Jaký je tedy podle ekonoma důvod, že prezident a jeho přátelé riskují vyšší počet obětí?

„Odpověď zajisté zní, že se vrací ke svému standardu,“ píše Krugman. Deklaruje, že na počátku pandemie Trump a americká pravice obecně zlehčovali hrozbu, protože nechtěli ohrozit ceny akcií, a nyní prosazují předčasné ukončení karantény, jelikož si myslí, že tím cenu akcií vyženou opět vzhůru.

Není nutné jít touto cestou a jiný prezident by možná Američanům řekl, že vedou tvrdý boj, který nakonec vyhrají, míní profesor. Připomíná, že guvernéři amerických států, kteří tak učinili, jako například newyorský Andrew Cuomo, zažívají vzestup popularity.

Trump ale nedokáže překonat své chvástání, tvrdí, že vše probíhá pod jeho bedlivým dohledem, a je zjevně posedlý stavem akciových trhů, podle kterého měří úspěšnost svého prezidentství, uvádí ekonom. Šéfa Bílého domu a jeho spolupracovníky obviňuje z toho, že chtějí rychle znovuotevřít ekonomiku bez ohledu na to, kolik lidí tím zabijí, a jejich postoj je fakticky takový, že Američané musejí položit život za Dow-Jonesův index.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) nezaměstnanost / nezaměstnaní Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

před 45 minutami

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ukrajina zatápí Rusům. Oblasti ruší oslavy Dne vítězství

Nejméně pět ruských regionů se rozhodlo zrušit vojenské přehlídky k oslavě Dne vítězství, kterým si Rusko připomíná sovětské vítězství nad nacistickým Německem dne 9. května. Tato opatření jsou reakcí na hrozbu útoků z Ukrajiny, s níž Rusko vede více než dva roky válečný konflikt, informoval server The Moscow Times.

před 5 hodinami

Princ William se svou rodinou

O princeznu Kate je postaráno, ujistil William. Léčba rakoviny pokračuje

Princ William se navzdory pokračující léčbě princezny Kate, u které lékaři odhalili rakovinu, vrátil k pracovním povinnostem. Během programu se pochopitelně setkával s lidmi, jejichž myšlenky často mířily k budoucí královně. Následník trůnu spoluobčanům řekl, že je o ni dobře postaráno. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Fico otočil a podporuje Ukrajinu. Anebo ne?

Poslední dobou se mohlo zdát, že slovenský premiér Robert Fico se stal definitivně moskevskou hlásnou troubou, která neváhá veřejně prohlašovat, že Ukrajina není suverénní stát, Rusko k válce vyprovokovala, s oblibou prohlašoval, že v Kyjevě žádná válka není, že tam vládnou ukrajinští fašisté, a tak podobně. 

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy