Budoucí prezident USA? Biden kraluje v průzkumech, Trump má velký problém

Joe Biden, demokratický sok amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa, v průzkumech veřejného mínění opakovaně získává podporu nejméně 50 procent voličů. Podle televize CNN tak dosáhl milníku, na který jeho předchůdkyně Hillary Clintonová v tomto období v roce 2016 nedosáhla.

Joe Biden
doporučujeme

Bidenův úspěch v sondážích znamená pro Trumpa v jeho cestě k listopadovému znovuzvolení velkou komplikaci, uvedla CNN.

Nejméně padesátiprocentní podporu obdržel bývalý viceprezident Biden v průzkumech televize ABC News a listu The Washington Post, Monmouthské univerzity a rozhlasové stanice NPR. Tyto sondáže, které vznikly přímým dotazováním respondentů, byly zveřejněny minulý týden. V několika dalších průzkumech se pak Biden hranici 50 procent přiblížil.

Příkladem je v neděli zveřejněný průzkum televize NBC a listu The Wall Street Journal, ve kterém se pro Bidena vyslovilo 49 procent dotazovaných a pro Trumpa 42 procent.

Pro Trumpa tak s ohledem na průzkumy bude velmi obtížné až takřka nemožné prezidentské volby vyhrát, pokud na svou stranu nezíská voliče, kteří již nyní Bidena podporují. CNN poznamenala, že v roce 2016 měl Trump snadnější pozici, neboť mu stačilo naklonit si jen ty nerozhodnuté.

Příklady z minulých voleb pro Trumpa rovněž nejsou povzbudivé. "Jediný vyzývatel, který měl v této době 50 procent, nebo se kolem této hranice pohyboval, byl Jimmy Carter v roce 1976. A vyhrál," uvedla CNN o prezidentských volbách, kdy demokrat Carter porazil republikánskou hlavu státu Geralda Forda.

Zábleskem naděje z historie může pro Trumpa být demokratický prezident Harry Truman, který během této části kampaně za republikánským vyzývatelem Thomasem Deweym zaostával v průzkumech i při započítání statistické odchylky. Truman byl navíc jediným prezidentem, který si dokázal zajistit znovuzvolení, i když jeho práci v této fázi kampaně s rozdílem více než pěti procentních bodů kritizovalo více respondentů, než kolik jich prezidentův výkon schvalovalo.

Problémem v tomto příkladu je ale to, že Dewey v této době kampaně dosahoval v průzkumech v průměru 46 procent. Dewey tak tehdy neměl takovou podporu, jaké se nyní u voličů těší Biden.

Trump oproti Trumanovi má horší poměr kritiky a podpory své práce. Zatímco Trumanovu činnost v tomto období roku 1948 kritizovalo 47 procent respondentů a schvalovalo 39 procent, Trumpův prezidentský výkon se nyní nelíbí v průměru 54 procentům dotazovaných, naopak 42 procent ho hodnotí kladně.

"Trump se v roce 2016 dokázal vzepřít historii. Pokud chce v roce 2020 získat druhý mandát, musí historii vytvořit," dodala televize CNN v komentáři k průzkumům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jedlík trhnul světový rekord, za 10 minut snědl 75 hotdogů

04.07.2020 21:09 Letošním vítězem newyorské soutěže v pojídání hotdogů, která se tradičně koná při oslavách…

Florida hlásí rekordní nárůst případů koronaviru

04.07.2020 19:20 Florida dnes ohlásila rekordní denní nárůst 11.458 případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

USA s Brazílií mají desítky tisíc nových případů, Anglie uvolňuje opatření

04.07.2020 17:01 Počty případů nákazy koronavirem ve Spojených státech a také v Brazílii se každý den zvyšují o…

Bushovi Republikáni se postavili za Bidena. Trump prý "představuje…

04.07.2020 11:24 V USA přibývá politických akčních výborů vyjadřujících podporu demokratickému kandidátovi na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy