Budoucí prezident USA? Demokraté zahajují výběr Trumpova soupeře

Stranickými shromážděními v Iowě začne v pondělí ve Spojených státech proces výběru demokratického kandidáta, který se v listopadových prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi. Původně víc než dvacetičlenná skupina uchazečů se zúžila na dvanáct kandidátů, z nichž šanci na nominaci má podle politologů zhruba třetina. Kampaň uvnitř demokratického tábora, a nepochybně i nominační výběr, poznamenává urputný boj proti Trumpovi, který vyvrcholil ústavní žalobou.

Pete Buttigieg
doporučujeme

Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je právě případ Iowy. Volební shromáždění jsou starší formou výběru a obvykle v nich mohou hlasovat pouze členové, nebo dokonce jen aktivisté dané strany.

Primárky mohou být otevřenější a voliči v nich mají významnější vliv na závěrečnou nominaci. O té se rozhodne na nominačním sjezdu v polovině července v Milwaukee.

Hlavním politickým programem demokratů je nyní snaha svrhnout šéfa Bílého domu, což poznamenalo i jejich předvolební taktiku. K ústředním tématům patřila zdravotní péče, sociální programy, vzdělávání a boj se změnami klimatu. Ústavní žaloba proti Trumpovi, kterou demokraté podali nedlouho před zahájením primárek a volebních shromáždění, výběr prezidentova protikandidáta nejspíš příliš neovlivní. Všichni kandidáti se shodují v názoru, že Trump by měl odejít, stejně jako v tichém předpokladu, že se to nepovede.

Nominační souboj rozdělil sbor demokratických kandidátů do dvou skupin: levicově orientované politiky, označované za socialisty a radikály, a umírněné kandidáty. První skupinu reprezentují vermontský senátor Bernie Sanders a senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová.

Svůj útok proti Trumpovi, ale i proti demokratickým nominačním soupeřům, vedou s použitím hesel o omezení vlivu velkého kapitálu a posílení státních regulací a zasazují se i za všeobecně dostupné vzdělávání a zdravotní péči.

Pod tlakem Trumpovy politiky se postupně posouvala doleva i rétorika umírněného křídla, včetně jeho hlavních prezidentských kandidátů Joea Bidena, bývalého viceprezidenta za vlády Baracka Obamy, a miliardáře Michaela Bloomberga.

Černým koněm nominačního souboje může být bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg. Voliče a aktivisty Demokratické strany zaujal zejména svou výmluvností v debatách a schopností přilákat movité sponzory.

Iowské volební shromáždění zahajuje čtyřměsíční proces kandidátského výběru, během něhož se obvykle počet uchazečů postupně zmenšuje. Nebývá výjimkou, že už po úvodním hlasování v Iowě zůstanou jen tři. Poslední primárky a volební shromáždění se budou konat v červnu.

Možnost vybrat svého kandidáta mají formálně i republikáni. Oponenty Trumpa chtějí být bývalý poslanec za stát Illinois Joe Walsh a někdejší guvernér státu Massachusetts Wiliam Weld. Jejich kandidatura je ryze symbolická a šance uspět v souboji s Trumpem nulové, shodují se politologové.

O demokratickou nominaci se kromě Bidena, Sanderse, Warrenové, Bloomberga a Buttigiega ucházejí senátorka Amy Klobucharová z Minnesoty, podnikatelé Tom Steyer a Andrew Young, havajská kongresmanka Tulsi Gabbardová, coloradský senátor Michael Bennet, bývalý člen Sněmovny reprezentantů z Marylandu John Delaney a někdejší massachusettský guvernér Deval Patrick.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama