Bushovi Republikáni se postavili za Bidena. Trump prý "představuje nebezpečí"

V USA přibývá politických akčních výborů vyjadřujících podporu demokratickému kandidátovi na prezidenta, Joe Bidenovi. K iniciativě hnutí The Lincoln Project se přidaly stovky bývalých členů vlády prezidenta G. W. Bushe. Výbor 43 Alumni for Biden tento týden oficiálně vystoupil proti svému straníkovi a současné hlavě státu, Donaldu Trumpovi.

Joe Biden

Pandemická krize a rasové nepokoje ve Spojených státech stojí současného prezidenta Donalda Trumpa stále více voličů. K rozkolu dochází i v řadách Republikánské strany. Napříč zemí se díky iniciativě některých Republikánů začala formovat různá hnutí, z nichž nejvlivnější je tzv. The Lincoln Project

Toto uskupení několika vlivných Republikánů si dalo za cíl, zabránit znovuzvolení Donalda Trumpa v nadcházejících volbách. Stejně tak vyjádřilo svou podporu některým demokratickým kandidátům senátních voleb.The Lincoln Project získal díky svým reklamám již miliony příznivců.

Počátkem tohoto týdne došlo k utvoření dalšího výboru se stejným cílem pod názvem 43 Alumni for Biden. Jedná se o iniciativu několikaset členů kabinetu a vládních příslušníků bývalého prezidenta G. W. Bushe. Název tohoto výboru odkazuje právě na samotného Bushe, který se v roce 2001 stal 43. prezidentem Spojených států, jak uvádí Reuters.

Dle vyjádření některých členů pro agenturu Reuters, plánuje výbor zacílit především na voliče v politicky nevyhraněných státech, a to prostřednictvím propagačních videí, které by měly vyzdvihnout podporu předních členů Republikánské strany Bidenovi. 

„Dokážeme posoudit, co je normální a co je abnormální. To, co vidíme nyní, je značně abnormální. Současný prezident představuje nebezpečí,“ uvedla Jennifer Millikinová, členka výboru a bývalé Bushovy předvolební kampaně v roce 2004. Millikinová zároveň zdůraznila, že hnutí prozatím nebude zveřejňovat jména svých členů nebo sponzorů.

Se seznamem jednotlivých sponzorů však musí vyjít nejpozději do října. Kromě Millikinové jsou známa další dvě jména. Jedním z nich je Kristopher Purcell, bývalý odborník přes komunikaci Bushovy vlády, a Karen Kirkseyová, která se v roce 2000 podílela na Bushově kampani, později působila na ministerstvu zemědělství a práce.

V této souvislosti zároveň Millikinová popřela, že by sám prezident Bush byl součástí výboru. O iniciativě 43 Alumni for Biden byl prý informován, zatím však hnutí blíže nekomentoval. Bývalý mluvčí prezidenta Bushe, Freddy Ford, Reuters potvrdil, že se bývalý prezident nehodlá ve volbách nijak formálně angažovat.

Podobně jako hnutí The Lincoln Project zastává i výbor 43 Alumni for Biden tvrzení „Country over Party“, tedy „země nad stranu“. Sami členové tohoto uskupení přiznávají, že se v politických názorech s Bidenem rozcházejí. Zároveň ale věří, že je to právě Demokrat, který dokáže čelit nynějším výzvám v zemi. ,,Věříme, že Bidenova administrativa bude plně respektovat zákony této země...a navrátí tak důstojnost a čest Bílému domu,“ uvedl Purcell.

Kirkseyová Reuters prozradila, že se uskupení prozatím dostává ohromné podpory. Přestože mají politické akční výbory zakázáno pracovat napřímo s jakoukoli politickou kampaní, mohou zcela nezávisle pořádat benefiční či předvolební akce nebo vydávat reklamy, aby tak konkrétního kandidáta podpořily.  

Jisté zdroje z řád bývalých republikánských vládních úředníků navíc Reuters potvrdily, že vedle těchto oficiálních výborů existují desítky Republikánů z řad ministerstva obrany nebo armádních složek, kteří jsou připraveni Bidena v listopadu podpořit. Sama Bidenova kampaň se k činnosti těchto výborů oficiálně nevyjádřila.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě se střílí. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 10:23 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama