Bývalého vojáka "zelených baretů" obvinili ze špionáže pro Rusko

Bývalý příslušník jednotky "zelených baretů", která je součástí amerických speciálních sil, byl v pátek zatčen a obviněn ze špionáže pro Rusko, oznámila dnes agentura AFP s odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti. Bývalý voják, který dosáhl hodnosti kapitána, předával tajné informace ruské vojenské rozvědce GRU. V případě odsouzení mu hrozí až doživotí, dodala BBC.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle obvinění byl Peter Rafael Dzibinski Debbins (45), narozený ve Spojených státech ruské matce, zverbován v roce 1996 při studijním pobytu v Čeljabinsku, ještě před vstupem do americké armády. Následující rok se Debbins, používající v kontaktu s Rusy krycí jméno Ikar Lesnikov a označující se za "syna Ruska", oženil s ruskou přítelkyní, jejíž otec byl armádní důstojník, a vstoupil do řad americké armády. O pár let později vyjádřil přání opustit armádu, ale Rusové jej přesvědčili, aby se dal ke speciálním silám.

"Debbins porušil svou přísahu jako důstojník americké armády, zradil speciální síly a poškodil národní bezpečnost země tím, že předával utajované informace důstojníkům ruské rozvědky, sděloval podrobnosti o své jednotce a odhalil totožnost příslušníků týmu speciálních sil, aby se je Rusové mohli pokusit zverbovat jako špióny," prohlásil general John Demers, působící na ministerstvu.

Kapitán Debbins sloužil podle BBC v americké armádě v letech 1998 až 2005, kdy byl se ctí propuštěn. Až do roku 2010 byl v záloze. Naposledy byl Debbins v kontaktu s Rusy v roce 2011.

Ruský list Kommersant k věci poznamenal, že ze zveřejněných dokumentů není jasné, jak byl Debbins, který měl prověrku na tajné a později i přísně tajné informace, vlastně odhalen. Za svou práci dostával od ruské strany jen symbolickou odměnu: peníze odmítl, jednou dostal láhev koňaku a ruskou uniformu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama