Poprask v Brazílii: Exprezident Lula je volný, dalších 5 tisíc vězňů také

Bývalého brazilského prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva po roce a půl propustili z vězení. Brazilský nejvyšší soud přijal těsným poměrem hlasů změnu judikatury. Rozhodnutí povede k osvobození téměř pěti tisíců vězňů.

Luiz Inácio Lula da Silva
doporučujeme

O propuštění Luly rozhodl brazilský nejvyšší soud s odůvodněním, že odsouzení by měli jít do vězení teprve tehdy, až vyčerpají všechny možnosti odvolání. Podle zpravodajského serveru BBC tamní soudci ve čtvrtek odhlasovali změnu v interpretaci trestního zákoníku země, která povede k propuštění několika tisíc vězňů. 

Čtyřiasedmdesátiletý bývalý brazilský prezident Lula byl v roce 2018 zadržen a odsouzen k 12 letům vězení kvůli obvinění z korupce. Údajně měl od stavební firmy OAS přijmout úplatek v podobě luxusního bytu. Lula vinu popíral, tvrdil, že se jedná o politicky motivovaná nařčení a žádného trestného činu se nedopustil. Navzdory obviněním stále zůstává mezi lidmi populární díky štědrým sociálním programům, které v době své vlády v letech 2003 - 2011 zavedl.

Jeho příznivci označili rozhodnutí soudu za vítězství. Od té doby, co Lula v dubnu loňského roku nastoupil do výkonu trestu, zahájili kampaň za jeho propuštění jak v domovské Brazílii, tak i v zahraničí. Lulu označovali za politického vězně. "V Brazílii to obnoví pocit naděje," řekla k propuštění bývalého prezidenta jedna z jeho podporovatelek Maria do Rosário Nunez, píše deník The New York Times.

Lula nyní plánuje dle svých slov cestovat a podpořit opozici proti současnému brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi. Ten je v posledních měsících světovými lídry kritizován za rozsáhlé požáry v amazonském pralese, který je považován za "plíce světa".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Trump už chystá oslavu na počest soudkyně Coneyové Barrettové

26.10.2020 18:25 Americký prezident Donald Trump chystá v Bílém domě oslavu na počest Amy Coneyové Barrettové,…

O volby v USA je velký zájem. Předčasného hlasování už využilo víc lidí…

26.10.2020 17:22 Aktualizováno V prezidentských volbách v USA již odevzdalo hlasy víc lidí, než kolik hlasovalo předčasně ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama