Bývalý zaměstnanec vlády USA varoval před "nejtemnější zimou" kvůli pandemii

Američané by se kvůli neadekvátní odezvě své vlády na koronavirus měli připravit na "nejtemnější zimu" v moderní historii, varoval dnes při slyšení v americkém Kongresu bývalý vládní zaměstnanec, který byl nedávno odvolán z čela úřadu při ministerstvu zdravotnictví. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bývalý zaměstnanec vlády USA varoval před "nejtemnější zimou" kvůli pandemii
doporučujeme

"Další kroky musíme opatrně učinit pod dohledem těch nejlepších vědců. Chvíle, kdy můžeme něco udělat, brzy pomine. Pokud teď nezlepšíme náš boj, nezaložíme ho na vědeckých poznatcích, obávám se, že pandemie se zhorší a bude trvat ještě déle," uvedl Rick Bright, který dnes před panelem Sněmovny reprezentantů vypovídal o připravenosti USA na pandemii.

Bright byl minulý měsíc odvolán z pozice ředitele úřadu při ministerstvu zdravotnictví, který je mimo jiné zodpovědný za vývoj léku na covid-19. Důvodem podle něj byla jeho neochota podlehnout tlaku Trumpovy administrativy, která požadovala v boji s nemocí použít podle Brightových slov "potenciálně škodlivé" léky. To mluvčí ministerstva zdravotnictví odmítla.

Spojené státy jsou koronavirem nejhůře zasaženou zemí na světě, nákaza se potvrdila u více než 1,4 milionu lidí, z nichž 85.000 zemřelo. Tvrdý zásah utrpěla i americká ekonomika, která zaznamenala rekordní propad.

Podle Brighta mohla být čísla nakažených i mrtvých mnohem nižší, kdyby Bílý dům proti šíření nákazy zakročil rychleji. Odborník tvrdí, že již dávno požadoval vytvoření zásob nezbytných zdravotnických materiálů, ze strany administrativy se však setkal jen s "lhostejností".

Americký prezident Donald Trump, který je zastáncem rychlého oživení ekonomiky, dnes před začátkem slyšení Brighta na twitteru nazval "nespokojeným zaměstnancem".

Prezident později reportérům sdělil, že část Brightova slyšení sledoval. "Podle mě není ničím jiným, než opravdu nespokojeným, nešťastným člověkem," uvedl Trump. "Všeho, na co si stěžoval, jsme dosáhli," dodal ministr zdravotnictví Alex Azar.

Před příliš rychlým otevřením ekonomiky varoval při slyšení v americkém Senátu v úterý přední epidemiolog a člen krizové štábu Bílého domu Anthony Fauci. Trump toto varování posléze označil za nepřijatelné.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Peru hlásí rekordních 6154 nových případů covidu-19 a 195 mrtvých

28.05.2020 08:33 Peru zaznamenalo opět rekordní denní nárůst případů koronavirové nákazy (6154) i jejích obětí (195…

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI

28.05.2020 08:24 Případ smrti zatýkaného neozbrojeného černocha ve státě Minnesota vyšetřuje ministerstvo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy