Čekání na vítěze v USA provází řada dezinformací

Ve Spojených státech se po úterním uzavření volebních místností potvrzují předpovědi analytiků, kteří varovali před smrští dezinformací v případě dlouhého čekání na oznámení vítěze prezidentské volby. Na sociálních sítích se ve velkém šíří zejména nepravdivé nebo zavádějící výroky o nesrovnalostech při sčítání hlasů v hrstce klíčových států. Přispívá k tomu také americký prezident Donald Trump, který neustále bez důkazů obviňuje druhou stranu z podvodů.

Dezinformace, ilustrační foto

Odborníci na šíření dezinformací dlouho před vyvrcholením voleb varovali, že případné zpravodajské "vakuum" po ukončení hlasování by mohlo být úrodnou půdou pro nejrůznější konspirační teorie. "Mnozí jsou neustále přišpendlení k sociálním médiím v naději, že z toho vytěží nějaké nové informace, přičemž je pravděpodobné, že narazí na dezinformace," popisovala vývoj v rozhovoru s deníkem The New York Times výzkumnice z ústavu Shorenstein Center při Harvardově Univerzitě Joan Donovanová.

A o příklady nepodložených či nepravdivých zpráv spojených s volbami není nouze, web BuzzFeed News jich už ve středu evidoval přes dvě desítky. Objevovaly se zavádějící informace o dění u hlasovacích místností, předčasná tvrzení o výsledcích v různých státech a zejména dezinformace vytvářející dojem, že dochází k rozsáhlým podvodům. Problematický obsah přicházel i z kanálů napojených na Demokratickou stranu, mnohem viditelnější ale byly prohřešky republikánského tábora.

Důvodem je především počínání prezidenta Trumpa, kterému sociální síť Twitter za poslední dva dny připojila výstražné popisky nejméně k sedmi příspěvkům. Dnes platforma zakročila proti jeho vyjádření, že hlasy doručené po volebním dni "nebudou započítány". To není pravda, neboť řada amerických států uznává i korespondenční hlasy přijaté po uzavření hlasovacích místností, pokud byly odeslány včas.

Ve středu zase Trump propagoval příspěvek, který naznačoval, že jeho rivalovi Joeu Bidenovi ve státě Michigan z ničeho nic přibylo přes 130.000 hlasů. Daná grafika byla ale ve skutečnosti výsledkem překlepu při vytváření mapy výsledků, která byla záhy opravena.

Twitter problematické prezidentovy příspěvky jednak překrývá štítkem s upozorněním na možnou dezinformaci, jednak omezuje možnosti pro jejich sdílení. Popisky k Trumpovým vyjádřením připojoval i Facebook, celkově ale podle televize CNN větší ze dvou platforem postupovala mírněji.

Nepodložené a zavádějící informace na twitteru šířilo i více lidí z Trumpova okolí. Jeho syn Eric například sdílel video původně přidané na účet napojený na konspirační teorii QAnon, které prý mělo zachycovat pálení hlasovacích lístků odevzdaných ve prospěch prezidenta. Podle lokálních činitelů z daného města ve Virginii ale nešlo o oficiální volební materiály, nýbrž o "vzorky" hlasovacích lístků.

Podobné manipulace jsou na sociálních sítích prezentovány jako důkazy, že Demokratická strana se snaží Trumpovi ukrást volební vítězství. Prezident takové obvinění vznesl už mnohokrát, volební pozorovatelé a média ovšem žádné události v tomto duchu nepozorují. Přesto se na twitteru a facebooku stala populární hesla jako StopTheSteal ("zastavte krádež") odkazující na údajné falšování volebních výsledků.

"Na facebooku je protrumpovská skupina Stop The Steal, kde se mluví o nejrůznějších volebních podvodech. Opravdová studnice dezinformací. Počet členů skupiny v tuto chvíli narůstá asi o 1000 každých deset sekund," uvedl zpravodaj CNN Donie O'Sullivan. Později však tweet odstranil s tím, že růst skupiny činil ve skutečnosti 100 členů za deset sekund.

Kromě Facebooku a Twitteru se s volebními dezinformacemi potýká i YouTube, byť dění na této platformě nepoutá takovou pozornost. Server na sdílení videí patřící pod společnost Google si ve středu vysloužil kritiku mimo jiné za to, že nezasáhl proti videu televize One America News Network s titulkem "Trump zvítězil". Video nasbíralo nejméně statisíce zhlédnutí.

Podle novináře Caseyho Newtona, který se specializuje na zpravodajství o sociálních sítích, celkově přístup YouTube k volebním dezinformacím neodpovídá aktuálním hrozbám. Newton ve své analýze uvádí, že platforma počítala s jedním postupem pro různé druhy problematického obsahu, a měla by se poučit z kroků Facebooku a Twitteru. Rozhodnutí ponechat na svém webu zmíněné video o Trumpově vítězství YouTube hájil s tím, že nenaplňuje parametry pro tvrdší zásah.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje