Český ministr po 19 letech v Mexiku. Petříček jednal o obchodu, vychvaloval zbraně

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček jednal ve středu v Mexiku s tamním šéfem diplomacie Marcelem Ebrardem, šlo o první návštěvu ministra zahraničí ČR v Mexiku po 19 letech. Petříčka doprovázeli podnikatelé z obranného průmyslu a velitel vzdušných sil české armády Petr Hromek, který v zemi podepsal memorandum o bezpečnostní spolupráci.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tomáš Petříček
doporučujeme

Šéf české diplomacie též v mexickém parlamentu zahájil výstavu ke 30. výročí české sametové revoluce, informovalo dnes české ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě.

"Mexiko je naším nejdůležitějším partnerem v Latinské Americe. Jsem rád, že se vzájemnému obchodu daří a doufám, že má cesta to ještě více podpoří," řekl před odletem novinářům Tomáš Petříček. Do Mexika směřuje asi 53 procent českého exportu do Latinské Ameriky, obrat česko-mexického obchodu se pohybuje kolem 38 miliard Kč ročně.

V souvislosti s komplikovanými obchodními vztahy Mexika se Spojenými státy, jejichž prezident Donald Trump letos hrozil Mexiku cly kvůli vlně migrantů, Petříček uvedl, že ČR může Mexiku "nabídnout špičkové výrobky a alternativu k obchodu se Spojenými státy".

"Pyšníme se například vynikajícími firmami vyrábějícími letadla," uvedl šéf české diplomacie. "Mexická policie už používá české pistole a munici, rád bych, aby tento vzor přebraly i další ozbrojené složky tohoto státu," dodal Petříček po jednání na mexickém ministerstvu obrany. Uvedl také, že ministr zahraničí Ebrard ocenil spolupráci při výcviku policejních psů.

Mexické ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě napsalo, že Petříčkova cesta je první návštěvou ministra zahraničí ČR v Mexiku od roku 2000 a desátou návštěvou ministra či premiéra země EU v Mexiku v tomto roce.

Šéf české diplomacie také v Mexiku uctil památku československého prezidenta Tomáše Garriguea Masaryka, jehož pomník stojí na Masarykově třídě v centru mexické metropole. Masarykovo jméno nese v Mexiku i několik škol, Českou republiku připomíná v mexické metropoli i celá čtvrť, jež byla pojmenována po obci Lidice vyvražděné v roce 1942 nacisty.

Kromě Mexika navštíví Petříček tento týden v Latinské Americe Kolumbii, kde hodlá hovořit o obchodu a zdravotnické spolupráci. Tématem jeho tamních jednání bude i situace v sousední Venezuele, z níž do Kolumbie uprchlo v předchozích letech asi 1,5 milionu lidí kvůli ekonomické krizi a autoritářské vládě. Petříček by měl v Kolumbii představit humanitární projekt ministerstva zahraničí na pomoc venezuelským uprchlíkům.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exprezident Jimmy Carter podstoupil operaci hlavy. Obešla se bez potíží

12.11.2019 17:25 Aktualizováno Bývalý americký prezident Jimmy Carter dnes ve fakultní nemocnici Emory v Atlantě podstoupil…

Chození "nahoře bez"? Američanka vyhrála spor, dostane tučné odškodnění

12.11.2019 10:14 Dvacetiletá americká studentka Effie Krokosová, která se ve státě Colorado dostala do problémů s…

"Chcete boj? Máte ho mít!" Maduro obvinil USA, že řídily puč v Bolívii

12.11.2019 10:02 Autoritářský prezident Venezuely Nicolás Maduro obvinil Spojené státy, že "financovaly a řídily puč…

Rusko ostrouhalo. Izrael vydal hackera Burkova do USA

12.11.2019 09:30 Aktualizováno Izraelské úřady vydaly v pondělí Spojeným státům Rusa Alexeje Burkova, který byl v roce 2015…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama