"Chcete boj? Máte ho mít!" Maduro obvinil USA, že řídily puč v Bolívii

Autoritářský prezident Venezuely Nicolás Maduro obvinil Spojené státy, že "financovaly a řídily puč" v Bolívii. Za převrat označují někteří levicoví lídři regionu vynucenou demisi bolivijského prezidenta Eva Moralese. Maduro také prohlásil, že Venezuela "pomůže bolivijskému lidu" a vyzval na dnešek ve Venezuele k demonstracím na podporu Moralese, který dnes utekl z Bolívie do Mexika.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

"Půjdeme do boje! Chtějí boj? Mají ho mít," prohlásil Nicolás Maduro v pondělí na schůzce venezuelských guvernérů a starostů. Spojené státy obvinil, že financovaly a řídily "puč proti Moralesovi", jako to "dělaly se všemi puči v Latinské Americe a Karibiku v posledních více než 100 letech". "Trump nařídil skoncovat s indiánem," uvedl také Maduro. Evo Morales byl od ledna 2006 prvním indiánským prezidentem Bolívie.

Maduro reagoval na pondělní vyjádření amerického prezidenta Donalda Trump, který uvítal Moralesovu rezignaci jako signál zachování demokracie. "Tyto události jsou silným znamením pro nelegitimní režimy ve Venezuele a v Nikaragui, že demokracie a vůle lidu vždy vítězí," uvedl též Trump.

Za puč označily události v Bolívii také Rusko a levicové vlády Mexika, Nikaraguy a Kuby i nově zvolený argentinský levicový prezident Alberto Fernández či brazilský exprezident Luiz Inácio Lula da Silva.

O situaci v Bolívii, kde po Moralesově demisi zesílily střety jeho příznivců a odpůrců, má dnes na mimořádném zasedání ve Washingtonu jednat Organizace amerických států (OAS). Jejími členy jsou tři desítky amerických zemí, včetně USA.

Madurův rival Juan Guaidó, jehož letos v lednu venezuelský parlament, ovládaný opozicí, potvrdil prozatímním prezidentem Venezuely, v pondělí odmítl označit události v Bolívii za puč. Podle něj šlo "o přirozený požadavek občanů, kteří brání svá práva na svobodné volby". Už v sobotu Guiadó přivítal Moralesovo oznámení, že vypíše nové volby, a označil to za "demokratický hurikán v Latinské Americe".

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchodci, chcete se mít dobře? Odstěhujte se z Česka, tvrdí průzkum

08.12.2019 22:40 Aktualizováno Myslíte si, že vás čeká po odchodu do důchodu v Česku nejistá budoucnost? Stále rozšířenějším…

FBI řeší útok na floridské základně jako teroristický čin

08.12.2019 20:56 Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní…

Střelec z Floridy se před útokem inspiroval případy masové střelby

08.12.2019 08:59 Saúdskoarabský vojenský student, který v pátek na základně americké armády na Floridě zabil tři…

Americké války jen tak neskončí? Strategické selhání, kritizuje profesor

08.12.2019 00:01 NÁZOR - Americký ministr obrany Mark Esper vnesl do vojenského slovníku nové ospravedlnění pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama