Chile chce kvůli covid-19 propustit část vězňů, mimo těch z Pinochetovy éry

Chile chce z tamních přeplněných věznic propustit část trestanců, v první řadě ty, kteří jsou v rizikové skupině při nákaze koronavirem. Rozhodnutí se nebude týkat vězňů, kteří jsou za mřížemi kvůli porušování lidských práv za režimu diktátora Augusta Pinocheta. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice
doporučujeme

Potřebné zákony minulý týden schválil chilský Kongres. Norma počítá s mírnějšími tresty - jako například domácím vězením - pro zhruba 1300 trestanců odsouzených za méně závažné trestné činy a týká se hlavně vězňů starších 75 let, těhotných či žen s malými dětmi.

Zda zahrnout i zločince z Pinochetovy éry se stalo předmětem ostré debaty. Podle skupiny konzervativních senátorů bylo jejich vyjmutí z nového nařízení diskriminační, na což si stěžovali u ústavního soudu. Případ vyvolal kontroverzi mezi Chilany, kteří se dodnes nevzpamatovali z krutostí diktátorova režimu, během něhož bylo v letech 1973-1990 popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce byly mučeny. Tisíce zástupců levice a disentu odešly do exilu, připomíná agentura Reuters.

Senátoři nakonec stížnost stáhli. Než zákon vstoupí v platnost, musí ho ještě schválit ústavní soud a podepsat prezident Sebastián Piňera.

Chile nyní eviduje téměř 8000 případů nákazy, což je jedno z nejvyšších čísel v regionu. Koronavirem se nakazilo také okolo stovky vězňů.

Vězni potrestaní za porušení lidských práv za Pinochetova režimu jsou uvězněni v zařízení na severu hlavního města, ve kterém panuje méně přísný režim. K dispozici mají také prostornější cely.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump odložil summit G7 na podzim, chce přizvat i další státy

31.05.2020 05:43 Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na…

REKORD: Brazílie zaznamenala více než 33.000 nových nákaz koronavirem

31.05.2020 04:18 Rekordních 33.274 případů nákazy koronavirem přibylo za posledních 24 hodin v Brazílii. Od začátku…

Armáda USA v pohotovostním režimu. Bude nasazena proti demonstrantům?

30.05.2020 21:05 Americké státy a města musí tvrději zasáhnout proti násilným demonstracím, jinak se do věci vloží…

Jsem další na řadě já? ptá se po smrti černocha tenistka Gauffová

30.05.2020 20:26 Aktualizováno Americká tenisová hvězdička Coco Gauffová se emotivním videu připojila k protestům proti smrti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy