Jaká je cena ekonomické nerovnosti? Oáza kapitalismu se probouzí do reality

NÁZOR - Chile je často vychvalováno jako "oáza kapitalismu", prosperující a stabilní země na kontinentu, kde jsou prosperita a stabilita vzácností, připomíná editorial serveru New York Times. Renomovaný deník ovšem upozorňuje, že tato prosperita je kumulována v rukou hrstky šťastných.

Peníze, zlato
doporučujeme

Vyústění širších problémů

Chile má jednu z největší míry ekonomických nerovností v rozvinutém světě, deklaruje americký server. Dodává, že nyní tato nerovnost ohrožuje stabilitu země a chilskou metropoli Santiago zachvátily protesty, které zažehlo zvýšení ceny jízdného v metru.

Protesty jsou ovšem vyústěním širších problémů, konstatuje editorial. Vysvětluje, že míří na nízkou kvalitu veřejného zdravotnictví a vzdělávacího systému, nízké mzdy a růst životních nákladů či žebrácké penze, které staří Chilané dostávají.

Sebastián Piñera, miliardář, který byl v roce 2017 zvolen prezidentem, odpověděl tvrdě a prohlásil, že chilská vláda je "ve válce" s demonstranty, které popsal jako organizované kriminálníky a nepřátele státu, poukazuje vlivný deník.

Protestující skutečně vypalovali budovy a stanice metra a dopouštěli se rabování, což zajisté naplňuje podstatu kriminálního a zavrženíhodného jednání, přiznává New York Times. Zároveň ale zdůrazňuje, že by bylo chybou těmito nepřístojnostmi omlouvat ignorování starostí demonstrantů, z nichž většina pouze poklidně uplatňuje svá demokratická práva.

"Zajisté neexistuje žádný důkaz o organizovaném hnutí či dokonce ucelené agendě," pokračuje prestižní deník. Konstatuje, že hněv demonstrantů se rodí ve frustraci z běžného života.

Chilané žijí ve společnosti s mimořádnou ekonomickou nerovností, připomíná newyorský server. Vysvětluje, že rozdělování příjmů před zdaněním je v rámci rozvinutého světa značně nerovnoměrné - Chile v tomto směru sice zaujímá zhruba střed mezi šestatřiceti rozvinutými demokraciemi sdruženými v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), ale země vyniká v tom, že tamní vláda činí naprosté minimum pro to, aby ekonomickou nerovnost mírnila skrze daně a redistribuci.

Plutokracie se probouzí do reality

Výsledkem je stav, že Chile má největší míru příjmové nerovnosti po zdanění mezi členy OECD, uvádí editorial. Připouští, že prosperitu metropole Santiaga nelze popřít - pohled z nejvyšší budovy v latinské Americe stojící ve finanční čtvrti přezdívané Sanhattan ukazuje luxusní čtvrti, soukromé nemocnice a školy -, ale dodává, že ve městě panuje také šokující chudoba, fungují rozpadající se veřejné nemocnice, přeplněné školy a na okrajích se rozkládají čtvrtě chatrčí.

Navíc, mimo Santiago se nacházejí města, kterých se nedávný boom nedotkl, upozorňuje americký deník. Zmiňuje slova z rozhovoru s devětačtyřicetiletým chilským právníkem Enriquem Arayou, který se spolu s rodinou účastní protestů: "Zdá se, že lidé, kteří vládnou této zemi, žijí v jiném světě než zbytek."

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Chile netrápí nedostatek zdrojů, ale spíše neudržitelně úzká koncepce závazků státu vůči občanům, deklaruje prestižní deník. Vysvětluje, že vojenská diktatura Augusto Pinocheta, která zemi řídila v letech 1973-1990, přepsala zákony, změnila ekonomickou politiku a reformovala instituce tak, aby podpořila volnotržní soutěž a minimalizovala roli vlády v hospodářství.

Toto dědictví v Chile přetrvává a navzdory jistému zlepšení v posledních letech chilská vláda stále utrácí nejmenší část HDP země ze všech států OECD, konstatuje renomovaný server. Soudí, že jasnou cestou pro Chile je posílení vládních výdajů na zlepšení kvality života velké části obyvatel země, kteří jsou vystaveni proměnlivosti tržní ekonomiky a nedostává se jim dostatečných benefitů.

"Jde o extrémní verzi výzvy, které čelí mnoho rozvinutých zemí, včetně Spojených států," pokračuje New York Times. Naznačuje, že část chilské plutokracie se zjevně probouzí do reality a uvědomuje si, že země nemůže udržet podporu pro svůj ekonomický systém bez silné záchranné sítě.

Andrónico Luksic Craig, prezident chilského finančního a průmyslového konglomerátu Quiñenco, o víkendu vzkázal na sociálních sítích, že je připraven platit vyšší daně, poukazuje vlivný server. Zmiňuje Craigova slova, že nejde o žádná kouzla, ale skutečnost, že k rovnoměrnějšímu rozdělování bohatství zkrátka neexistuje alternativa. "Je načase, aby si tuto realitu uvědomila i chilská vláda," uzavírá editorial.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se odvolal proti zamítnutí žaloby v Pensylvánii, jeho tým se…

23.11.2020 17:13 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump nevzdal boj o Pensylvánii ani poté, co federální soudce zamítl žalobu,…

Útok bodnou zbraní v kalifornském kostele: Dva lidé zemřeli, několik…

23.11.2020 12:37 Aktualizováno Dva lidé přišli v neděli v noci o život a dalších několik bylo vážně zraněno při útoku bodnou…

Joe Biden sestavuje vládu. Ministrem zahraničí USA má být Antony Blinken

23.11.2020 11:00 Aktualizováno Nově zvolený prezident USA Joe Biden plánuje jmenovat ministrem zahraničí svého dosavadního…

Biden má v úterý oznámit jména prvních členů svého kabinetu

22.11.2020 18:04 Nově zvolený prezident USA Joe Biden v úterý oznámí první členy svého budoucího kabinetu. Oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama