Jaká je cena ekonomické nerovnosti? Oáza kapitalismu se probouzí do reality

NÁZOR - Chile je často vychvalováno jako "oáza kapitalismu", prosperující a stabilní země na kontinentu, kde jsou prosperita a stabilita vzácností, připomíná editorial serveru New York Times. Renomovaný deník ovšem upozorňuje, že tato prosperita je kumulována v rukou hrstky šťastných.

Vyústění širších problémů

Chile má jednu z největší míry ekonomických nerovností v rozvinutém světě, deklaruje americký server. Dodává, že nyní tato nerovnost ohrožuje stabilitu země a chilskou metropoli Santiago zachvátily protesty, které zažehlo zvýšení ceny jízdného v metru.

Protesty jsou ovšem vyústěním širších problémů, konstatuje editorial. Vysvětluje, že míří na nízkou kvalitu veřejného zdravotnictví a vzdělávacího systému, nízké mzdy a růst životních nákladů či žebrácké penze, které staří Chilané dostávají.

Sebastián Piñera, miliardář, který byl v roce 2017 zvolen prezidentem, odpověděl tvrdě a prohlásil, že chilská vláda je "ve válce" s demonstranty, které popsal jako organizované kriminálníky a nepřátele státu, poukazuje vlivný deník.

Protestující skutečně vypalovali budovy a stanice metra a dopouštěli se rabování, což zajisté naplňuje podstatu kriminálního a zavrženíhodného jednání, přiznává New York Times. Zároveň ale zdůrazňuje, že by bylo chybou těmito nepřístojnostmi omlouvat ignorování starostí demonstrantů, z nichž většina pouze poklidně uplatňuje svá demokratická práva.

"Zajisté neexistuje žádný důkaz o organizovaném hnutí či dokonce ucelené agendě," pokračuje prestižní deník. Konstatuje, že hněv demonstrantů se rodí ve frustraci z běžného života.

Chilané žijí ve společnosti s mimořádnou ekonomickou nerovností, připomíná newyorský server. Vysvětluje, že rozdělování příjmů před zdaněním je v rámci rozvinutého světa značně nerovnoměrné - Chile v tomto směru sice zaujímá zhruba střed mezi šestatřiceti rozvinutými demokraciemi sdruženými v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD), ale země vyniká v tom, že tamní vláda činí naprosté minimum pro to, aby ekonomickou nerovnost mírnila skrze daně a redistribuci.

Plutokracie se probouzí do reality

Výsledkem je stav, že Chile má největší míru příjmové nerovnosti po zdanění mezi členy OECD, uvádí editorial. Připouští, že prosperitu metropole Santiaga nelze popřít - pohled z nejvyšší budovy v latinské Americe stojící ve finanční čtvrti přezdívané Sanhattan ukazuje luxusní čtvrti, soukromé nemocnice a školy -, ale dodává, že ve městě panuje také šokující chudoba, fungují rozpadající se veřejné nemocnice, přeplněné školy a na okrajích se rozkládají čtvrtě chatrčí.

Navíc, mimo Santiago se nacházejí města, kterých se nedávný boom nedotkl, upozorňuje americký deník. Zmiňuje slova z rozhovoru s devětačtyřicetiletým chilským právníkem Enriquem Arayou, který se spolu s rodinou účastní protestů: "Zdá se, že lidé, kteří vládnou této zemi, žijí v jiném světě než zbytek."

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Chile netrápí nedostatek zdrojů, ale spíše neudržitelně úzká koncepce závazků státu vůči občanům, deklaruje prestižní deník. Vysvětluje, že vojenská diktatura Augusto Pinocheta, která zemi řídila v letech 1973-1990, přepsala zákony, změnila ekonomickou politiku a reformovala instituce tak, aby podpořila volnotržní soutěž a minimalizovala roli vlády v hospodářství.

Toto dědictví v Chile přetrvává a navzdory jistému zlepšení v posledních letech chilská vláda stále utrácí nejmenší část HDP země ze všech států OECD, konstatuje renomovaný server. Soudí, že jasnou cestou pro Chile je posílení vládních výdajů na zlepšení kvality života velké části obyvatel země, kteří jsou vystaveni proměnlivosti tržní ekonomiky a nedostává se jim dostatečných benefitů.

"Jde o extrémní verzi výzvy, které čelí mnoho rozvinutých zemí, včetně Spojených států," pokračuje New York Times. Naznačuje, že část chilské plutokracie se zjevně probouzí do reality a uvědomuje si, že země nemůže udržet podporu pro svůj ekonomický systém bez silné záchranné sítě.

Andrónico Luksic Craig, prezident chilského finančního a průmyslového konglomerátu Quiñenco, o víkendu vzkázal na sociálních sítích, že je připraven platit vyšší daně, poukazuje vlivný server. Zmiňuje Craigova slova, že nejde o žádná kouzla, ale skutečnost, že k rovnoměrnějšímu rozdělování bohatství zkrátka neexistuje alternativa. "Je načase, aby si tuto realitu uvědomila i chilská vláda," uzavírá editorial.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Ekonomika chudoba

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 27 minutami

před 53 minutami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico definitivně zatočil s RTVS. Stanice se přejmenuje a bude povinně vysílat hymnu

Vláda slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve středu schválila kritizované změny fungování veřejnoprávních médií. Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) se má změnit na Slovenskou televizi a Rozhlas (STVR), jejíhož ředitele bude volit devítičlenná rada se čtyřmi nominanty ministerstva kultury. Slovenská vláda dnes schválila příslušný návrh zákona, uvedla agentura TASR.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie se vyjádřila k zásahu ve škole na Tachovsku. Mladík skončil v cele

Policie v úterý zasahovala na jedné ze škol na Tachovsku kvůli výhrůžkám, jejichž původcem byl jeden ze studentů. Mladík podle dosavadních zjištění vyhrožoval spolužačce tím, že zabije její blízké.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy