Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ) zasáhla dvě silná zemětřesení. První, jehož sílu chilské úřady stanovily na 7,1 stupně, udeřilo nedaleko chilské vědecké základny v Antarktidě; druhé následovalo v blízkosti chilské metropole Santiago de Chile. Žádné škody ani zranění nebyly hlášeny, informovala agentura Reuters.

Chilské úřady se nicméně omluvily občanům, že jim poslaly mylnou výzvu k evakuaci pobřeží, čímž vyvolaly paniku.

První a silnější zemětřesení udeřilo ve 20:36 místního času (00:36 SEČ) přibližně 216 kilometrů severovýchodně od chilské vědecké základny generála Bernarda O'Higginse Riquelmeho, nedaleko britského antarktického souostroví Jižní Shetlandy. Americká geologická služba USGS sílu otřesů stanovila na 6,9 stupně, ohnisko podle ní leželo v hloubce asi 9,6 kilometru.

Chilské úřady varovaly v oblasti před rizikem cunami, výstražná zpráva nařizující evakuaci bez určení místa však kvůli chybě systému přišla Chilanům po celé zemi. Místní média odvysílala záběry, na nichž jsou vidět stovky lidí, kteří se začínají evakuovat z oblasti měst La Serena severně od chilské metropole Santiago a pobřežního města Valparaíso.

Krizový úřad ONEMI se za vzniklou paniku později omluvil. "Chceme obyvatele uklidnit, říci jim, že není nutné evakuovat celé území státu, pouze antarktickou základnu," uvedl zástupce ONEMI. Úřad podle něj lituje nepříjemností, které poplašná zpráva lidem způsobila.

Varování před cunami v Antarktidě bylo mezitím zrušeno, kvůli nebezpečí však bylo z chilských základen evakuováno kolem 160 lidí.

Ve 21:07 místního času (01:07 SEČ) rozhoupalo budovy v chilském hlavním městě další zemětřesení o síle 5,6 stupně s ohniskem v hloubce 133 kilometrů. Uvedlo to německé geofyzikální centrum GFZ, podle kterého epicentrum druhého otřesu leželo zhruba 30 kilometrů východně od Santiaga de Chile, na hranicích s Argentinou.

Související

August Pinochet Rozhovor

50 let od Pinochetova puče. Děsivou bilanci jeho režimu se někteří stále snaží relativizovat, uvádí Chalupa

V Chile došlo před 50 lety k vojenskému převratu, který namísto řádně zvolené levicové vlády vynesl k moci juntu generála Augusto Pinocheta. Jeho následnou 17 let trvající diktaturu nepřežilo více než tři tisíce lidí. Argument Pinochetových sympatizantů, že bez zásahu armády by v zemi propukla ozbrojená revoluce a občanská válka, považuje historik a iberoamerikanista Jiří Chalupa za spekulaci. Dodává, že porušování lidských práv, k němuž po 11. září 1973 docházelo, násobně převýšilo vše, co je vyčítáno předchozímu socialistickému prezidentovi Salvadoru Allendemu. Odborník z Filozofické fakulty Ostravské univerzity v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz rozebral i důsledky Pinochetovy ekonomické politiky, jeho vnímání v současném Chile či zdroje obdivu diktátora u části tuzemské veřejnosti. 

Více souvisejících

Chile Zemětřesení

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin něco chystá, naznačil Pistorius. Má víc zbraní a munice, než kolik využije na Ukrajině

Rusko podle německého ministra obrany Borise Pistoriuse vyrábí více zbraní a munice, než potřebuje pro invazi na Ukrajinu. Uvedl to v televizi ARD.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy