Čína je podle šéfa americké diplomacie čím dál agresivnější

Čína se v poslední době chová na domácí scéně čím dál represivněji a v zahraničí je čím dál agresivnější. V rozhovoru s televizí CBS, odvysílaném v neděli, to prohlásil americký ministr zahraničí Antony Blinken.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Na otázku, zda Washington směřuje k vojenské konfrontaci s Pekingem, Blinken odpověděl, že "dostat se do tohoto bodu, nebo jen k němu směřovat, je proti zájmu Číny i Spojených států". "V posledních letech jsme ale svědkem toho, že se Čína chová doma čím dál represivněji a v cizině čím dál agresivněji," podotkl Blinken v pořadu 60 Minutes.

"Čína je jedinou zemí světa, jež má vojenské, ekonomické a diplomatické kapacity poškodit světový řád, kterého si tak vážíme a který jsme odhodláni bránit," uvedl šéf americké diplomacie. "Naším cílem není Čínu zkrotit či omezit, ale zachovat tento řád," dodal.

K údajným krádežím amerických obchodních tajemství a duševního vlastnictví v řádech miliard dolarů ze strany Číny Blinken řekl, že administrativu prezidenta Joea Bidena to velmi zneklidňuje. "Působí to jako akce někoho, kdo se snaží soutěžit nečestně a čím dál víc nepřátelsky," prohlásil ministr. Spojeným státům se ale podle něj stále více daří spojovat podobně postižené země a společně takové kroky odmítat.

Blinken v neděli přicestoval do Londýna na schůzku ministrů zahraničí skupiny G7, kde je Čína jedním z témat. Biden označil soupeření s Čínou za největší americkou zahraničněpolitickou výzvu. Při svém prvním projevu v Kongresu slíbil zachovat silnou americkou vojenskou přítomnost v indicko-pacifické oblasti a podpořit americký technologický rozvoj.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama