Čína musí podle Bílého domu pocítit důsledky svého jednání

Spojené státy musí být připravené přijmout proti Číně taková opatření, že Peking pocítí důsledky svých kroků vůči ujgurským muslimům v oblasti Sin-ťiang, tvrdých zákroků v Hongkongu i výhrůžek vůči Tchaj-wanu. Prohlásil to dnes Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost, kterého citovala agentura Reuters.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

V projevu v Americkém mírovém institutu Sullivan dodal, že Washington se musí v těchto otázkách vyjadřovat jasně a důsledně. Spojené státy musí být "připravené jednat a dát Číně pocítit důsledky", prohlásil Sullivan. Neupřesnil však, jaké konkrétní kroky by Washington mohl přijmout.

Sullivan také uvedl, že postup vůči Číně představuje jedno z hlavních témat, o kterém chce nová administrativa jednat se svými evropskými spojenci. "Čína je na špičce seznamu věcí, ve kterých bychom měli postupovat společně," uvedl.

Bidenova vláda, která nastoupila minulý týden, už naznačila, že hodlá pokračovat v tvrdém postupu vůči Číně, o jaký usiloval předchozí prezident Donald Trump. Chce ale přimět Peking ke spolupráci v takových otázkách, jako jsou klimatické změny.

Ke vztahům se Spojenými státy se dnes vyjádřil čínský viceprezident Wang Čchi-šan. Podle něj nad rozdíly mezi USA a Čínou převazují oblasti, kde mají obě strany společné zájmy. Vztahy mezi oběma velmocemi by se podle něj měly nést v duchu nekonfliktního jednání, vzájemného respektu a spolupráce, ze které mohou těžit Washington i Peking.

Nová administrativa se již vyjádřila k několika oblastem, jež tvoří ve vztazích s Čínou třecí plochu. Ministr zahraničí Antony Blinken podpořil prohlášení svého předchůdce Mikea Pompea o tom, že jednání Číny vůči etnické menšině Ujgurů představuje genocidu. USA také podpořily Tchaj-wan, který v poslední době čelí sílícímu tlaku ze strany Číny.

Dnes Čína důrazně varovala Tchaj-wan, který považuje za svou provincii, aby se nesnažil vyhlásit nezávislost. "Vyhlášení nezávislosti by znamenalo válku," uvedla čínská vláda. Varování Pekingu přišlo několik dní poté, co Čína vystupňovala vojenské aktivity v blízkosti Tchaj-wanu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpovi spojenci šířili lež o nepokojích v Kapitolu, píše deník

02.03.2021 15:27 Ačkoli veškeré důkazy ukazují opačným směrem, mnozí Američané dnes věří, že lednové nepokoje v…

Analýza dění v Brazílii nasvědčuje vyšší nakažlivosti nové mutace

02.03.2021 15:10 Mutace koronaviru odhalená na konci loňského roku v Brazílii zaplavila tamní město Manaus i kvůli…

Výbor amerického Senátu schválil kandidáta na ministra spravedlnosti

01.03.2021 20:39 Právní výbor amerického Senátu schválil nominaci Merricka Garlanda do funkce ministra spravedlnosti…

CNN: Česko je ostrůvkem zkázy a beznaděje. Na vině jsou pochybení a špatná…

28.02.2021 22:01 Aktualizováno Česko se kvůli neúspěšnému boji s pandemií covidu-19 stalo malým ostrůvkem zkázy a beznaděje, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama