Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby umlčela kritiku politiky Pekingu a jeho přístupu k otázce lidských práv. Podle agentury Reuters to dnes řekl ředitel amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray, podle nějž Čína používá špionáž, vydírání a další prostředky jako součást strategie, pomocí níž chce nahradit USA jako dominantní politickou a technologickou velmoc.

Christopher Wray
doporučujeme

Podle Wreye sám čínský prezident Si Ťin-pching prosadil program nazvaný "hon na lišku", v rámci nějž Peking například zadržel rodinu Číňana žijícího v zahraničí, aby ho donutil k návratu do rodné země. "Stovky obětí honu na lišku, na které (Čína) cílí, žijí tady ve Spojených státech a mnoho z nich jsou američtí občané či držitelé zelených karet," řekl šéf FBI. Takzvaná zelená karta opravňuje k trvalému pobytu v USA. Jako příklad uvedl kauzu, kdy rodinu jednoho z cílů programu navštívil agent čínské vlády a řekl jim, že si může vybrat mezi návratem do vlasti či sebevraždou.

Wrey ve svém vyjádření proto vyzval osoby, které by se cítily být pod podobným tlakem čínských úřadů, aby kontaktovaly místní pobočku FBI.

Podle Wreye se nyní téměř polovina z asi 5000 aktivních operací americké kontrarozvědky nějakým způsobem týká Číny. "Dostali jsme se nyní do bodu, kdy FBI otevírá nový kontrašpionážní případ související s Čínou každých 10 hodin," řekl Wrey.

Vztahy mezi USA a Čínou, jež byly napjaté vzhledem k vzájemné obchodní válce vyvolané americkým prezidentem Donaldem Trumpem, se v posledních měsících dostaly na bod mrazu kvůli pandemii covidu-19. Trump totiž Peking opakovaně obviňuje z toho, že nese odpovědnost za stav šíření nákazy a tím i za ekonomické škody, které způsobila ochranná opatření přijatá za účelem zpomalení viru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Venezuele trestají za nenošení roušek. Lidé čistí ulice či dělají kliky

04.08.2020 17:10 Venezuelský autoritářský režim trestá porušování pravidel proti šíření koronaviru obecně…

Korespondenční volba povede k podvodům, tvrdí Trump. Poštou přitom sám…

04.08.2020 17:04 Prezident Trump neustále apeluje na řádný průběh voleb. Na Twitteru se dotkl i jejich odkladu.…

"Prosím, nestřílejte." Daily Mail zveřejnil videozáznam policistů ze…

04.08.2020 16:35 Britský list Daily Mail zveřejnil dosud široké veřejnosti nepřístupné záznamy ze služebních kamer…

Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše komunistický list China Daily

04.08.2020 16:05 Aktualizováno Čína nehodlá akceptovat, aby Spojené státy ukradly jakoukoli čínskou technologickou firmu a je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama