Čínská armáda tvrdí, že úspěšně splnila úkoly v okolí Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes uvedla, že po zhruba týdnu cvičení v okolí Tchaj-wanu "úspěšně splnila různé úkoly", napsala agentura Reuters. Východní velení čínské armády na sociální síť Weibo oznámilo, že bude situaci v Tchajwanském průlivu i nadále sledovat, pravidelně hlídkovat a pokračovat ve výcviku, aby byla armáda bojeschopná.

Prohlášení armády může znamenat potenciální konec několika dní "vojenských her", ale také signál, že Peking bude na ostrov nadále vyvíjet tlak, píše Reuters. Čína zahájila vojenská cvičení ve čtvrtek v reakci na návštěvu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na demokratickém ostrově.

Zdroje obeznámené se situací uvádějí, že čínské lodě i bojová letadla byly i ve středu aktivní poblíž dělicí linie v Tchajwanském průlivu. Cvičení chtěl Peking původně ukončit v neděli, o víkendu oznámil jejich prodloužení až do poloviny srpna.

Do Číny dnes odletěl jeden z předních představitelů tchajwanské hlavní opoziční strany Kuomintangu. Její zástupci uvedli, že šlo o plánovanou cestu, při které se má setkat s tchajwanskými podnikateli a v Pekingu nemá naplánovaná žádná oficiální jednání.

"I v tento moment Kuomintang stále trval na tom, že do Číny pojede a zklame náš lid," okomentovala cestu prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen.

Nancy Pelosiová byla nejvýše postavenou americkou představitelkou, která Tchaj-wan navštívila od konce 90. let minulého století. Čína, která ostrov pokládá za svou rebelující provincii, v reakci na její cestu přijala rozsáhlé protiamerické sankce a v okolí ostrova zahájila vojenská cvičení, o kterých v úterý tchajwanský ministr zahraničí řekl, že jsou "přípravou na invazi".

Čína již dříve uvedla, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, kterou drtivá většina světových států neuznává, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.

USA Tchaj-wan také neuznávají, udržují s ním ale čilé obchodní vztahy, a to i na vojenské úrovni.

Londýn si kvůli agresivitě vůči Tchaj-wanu předvolal čínského velvyslance

Londýn si kvůli agresivitě Pekingu vůči Tchaj-wanu předvolal čínského velvyslance Čeng Ce-kuanga. Britská ministryně zahraničí Liz Trussová žádala, aby diplomat vysvětlil chování Číny po návštěvě americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na ostrově, který si Peking nárokuje. O předvolání informovala agentura Reuters. Čínská ambasáda krok odsoudila a označila ho jako vměšování do vnitřních záležitostí Pekingu.

"V posledních měsících jsme svědky stále agresivnějšího chování a rétoriky Pekingu, které ohrožují mír a stabilitu v regionu," uvedla Trussová v prohlášení citovaném agenturou Reuters. "Spojené království naléhavě vyzývá Čínu, aby veškeré spory řešila mírovými prostředky, bez hrozby silou nebo nátlaku či jejich použití," dodala.

"Tchaj-wan je neoddělitelnou součástí území Číny. Žádná cizí země, včetně Spojeného království, nemá právo vměšovat se do vnitřních záležitostí Číny," uvedla na twitteru čínská ambasáda v Londýně. Velvyslanec Čeng Ce-kuang na setkání s vysoce postavenými britskými představiteli proto podle velvyslanectví "rozhodně odmítl a důrazně odsoudil nezodpovědnou rétoriku britské strany o legitimní a nezbytné reakci Číny na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA na Tchaj-wanu".

Pelosiová byla nejvýše postavenou americkou představitelkou, která Tchaj-wan navštívila od konce 90. let minulého století. Čína, která ostrov pokládá za svou rebelující provincii, v reakci na její cestu přijala rozsáhlé protiamerické sankce a v okolí ostrova zahájila vojenská cvičení, o kterých v úterý tchajwanský ministr zahraničí řekl, že jsou "přípravou na invazi".

Čína již dříve uvedla, že pokud se Tchaj-wan pokusí vyhlásit nezávislost, kterou drtivá většina světových států neuznává, nebude váhat použít vojenskou sílu k obnovení kontroly nad ostrovem.

Související

Ponorka typu 094 (v kódu NATO třída Jin) je třída jaderných raketonosných ponorek Námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády. Jedná se o druhou generaci čínských raketonosných ponorek nahrazující starší typ 092 (v kódu NATO třída Xia), postavený kvůli technickým problémům pouze v jediném exempláři. Do roku 2020 bylo do služby přijato šest ponorek této třídy. Celkový plánovaný počet není znám.

Čína staví jadernou ponorku nové generace

Čína zahajila výrobu nové generace ponorek s jaderným pohonem, což bude pro USA a jejich spojence poprvé představovat výzvu, protože vývoj ponorek je obtížné sledovat. Informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Čínská armáda Tchaj-Wan

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 41 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy