Členka amerického nejvyššího soudu Ginsburgová má opět rakovinu, rezignovat odmítá

Soudkyni amerického nejvyššího soudu Ruth Baderové Ginsburgové se vrátila rakovina, od května dochází na chemoterapii. Její vyjádření dnes zprostředkoval soud, píše agentura AP. Sedmaosmdesátiletá soudkyně, která před několika dny nastoupila do nemocnice kvůli jiným zdravotním potížím, se však z vlivné pozice v justici do důchodu odejít nechystá.

Ruth Baderová Ginsburgová
doporučujeme

"Opakovaně jsem říkala, že členkou soudu zůstanu do té doby, dokud budu moci v plném nasazení pracovat. Toho jsem plně schopná," uvedla soudkyně. Zároveň ujasnila, že její hospitalizace kvůli zánětům na začátku tohoto týdne a v květnu prý s rakovinou nijak nesouvisely.

Ginsburgová se s nádorovým onemocněním v posledních dvou dekádách léčila opakovaně, prodělala kolorektální rakovinu, rakovinu plic a slinivky. Zdravotní prohlídka jí letos v únoru našla nádory na játrech, od května dochází na chemoterapii.

"Chemoterapii snáším dobře a úspěch nynější léčby mi dodává odvahu," uveda Ginsburgová.

Zdraví členů nejvyššího soudu se v USA bedlivě sleduje zejména z politických důvodů. Soud se totiž pomyslně dělí na takzvané konzervativní a liberální křídlo. Podle této příslušnosti také soudci často, ale ne vždy, hlasují v případech, jež mohou mít dalekosáhlé dopady v citlivých společenských otázkách, jako jsou například dobrovolné potraty či migrace.

Každý z devíti soudců má doživotní mandát, řada z nich tak slouží mnoho desetiletí. Křeslo ve vlivném tribunálu se uvolní jen po rezignaci či úmrtí jednoho ze soudců. Prezident Donald Trump za svůj mandát jmenoval zatím dva soudce považované za konzervativní, čímž toto křídlo získalo v soudu převahu 5:4. Ginsburgová je považována za jednu z hlavních protagonistek liberální frakce. Pokud by rezignovala, otevřela by se Trumpovi cesta pro posílení konzervativní většiny v soudu.

Ginsburgovou jmenoval v roce 1993 tehdejší prezident Bill Clinton.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zkonfiskovaly radikálům dva miliony dolarů v kryptoměnách

14.08.2020 20:02 Americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že se mu podařilo zmařit pokusy militantních…

Bolsonarovi vzrostla podpora, zřejmě díky pomoci chudým

14.08.2020 19:32 V Brazílii poslední dva měsíce přibývají denně stále desítky tisíc nakažených koronavirem a v…

USA opět mají přes 1000 úmrtí spojených s covidem-19, školy jsou v těžké…

14.08.2020 17:27 Ve Spojených státech stále nezpomaluje růst bilance obětí koronaviru poté, co místní úřady ve…

Konfuciovy instituty šíří škodlivou kampaň, tvrdí Pompeo. USA je označily…

14.08.2020 14:38 Aktualizováno Spojené státy ve čtvrtek oznámily, že budou nově považovat agenturu, jež provozuje Konfuciovy…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama