CNN: Pelosiová možná pozdrží odeslání impeachmentu do Senátu

Několik desítek demokratických kongresmanů žádá předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, aby pozdržela odeslání ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa do Senátu. Oznámila to dnes televize CNN s odvoláním na informaci předsedy sněmovního právního výboru Jerrolda Nadlera. Zatím se předpokládá, že Senát zahájí projednávání impeachmentu kolem 6. ledna.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Nancy Pelosiová
doporučujeme

Poslanec Earl Blumenauer před několika dny hovořil s Pelosiovou a žádal ji o odklad na "příhodnou" dobu, uvedla CNN. On a několik dalších je přesvědčeno, že články ústavní žaloby by měl Senát dostat až v okamžiku, kdy senátoři slíbí, že předvolají svědky. Pelosiová prý o takovém scénáři uvažuje. Na tiskové konferenci po hlasování ve Sněmovně reprezentantů podrobnosti o odeslání žaloby do Senátu neoznámila, přestože se to očekávalo.

Aby Trumpa odvolal, musel by Senát ústavní žalobu podpořit dvěma třetinami hlasů, což se považuje prakticky za vyloučené. Ve stočlenné horní komoře Kongresu mají Trumpovi republikáni 53 křesel. Otevřený ale zůstává postup projednávání, na němž se republikánští senátoři, Bílý dům a vláda zatím nedokázali shodnout.

Šéf právního výboru Senátu republikán Lindsay Graham ve středu prohlásil, že má zájem na co nejkratší debatě a nepočítá s tím, že budou předvoláni svědci. "Mým cílem je co nejkratší projednávání. Nejsem nakloněn tomu, aby si prezident povolal svědky, nepodpořím to," řekl Graham.

Ministr zahraničí Mike Pompeo by naproti tomu předvolání svědků přivítal, a to i v případě své vlastní osoby. "Rád bych vypovídal a předložil Senátu dokumenty, bude-li to nutné a pokud to bude vyžadovat zákon," řekl Pompeo na tiskové konferenci ve Washingtonu. Postoj samotného Trumpa není úplně jasný, několikrát ale naznačil, že s krátkým procesem beze svědků nesouhlasí.

Podle poslance Blumenauera zájem o pozdržení procesu impeachmentu projevily zhruba tři desítky demokratických kongresmanů včetně vůdce demokratické většiny ve Sněmovně reprezentantů Stenyho Hoyera nebo šéfa výboru pro zpravodajské služby Adama Schiffa.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Den D začal. Senát dnes rozhodne o osudu Trumpa

21.01.2020 21:19 Debatou o organizaci a pravidlech jednání začal dnes v Senátu amerického Kongresu proces soudní…

Záhadný čínský koronavirus se dostal do USA. Na Evropu padá strach

21.01.2020 20:39 U cestujícího z Číny byl v Seattlu na západě Spojených států diagnostikován nový typ koronaviru,…

Američané jsou v názorech na impeachment rozděleni

21.01.2020 19:06 Rozdělení americké společnosti v názorech na ústavní žalobu prezidenta Donalda Trumpa ukázal…

Trumpovi jde o život. Íránský politik vypsal odměnu za zabití prezidenta…

21.01.2020 17:04 Aktualizováno Íránský zákonodárce dnes oznámil, že vypisuje odměnu v podobě tří milionů dolarů (67,9 milionu Kč)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama