CNN: Ukrajina v boji proti Rusku využívá strategii odporu navrženou USA

Ukrajina v boji proti Rusku úspěšně využívá strategii odporu vyvinutou americkými speciálními jednotkami pro boj s mnohonásobně větším nepřítelem. S odvoláním na americké a evropské představitele o tom informoval server CNN.

Koncept odporu přezdívaný ROC (podle anglického Resistance Operating Concept) vznikl v roce 2013 v reakci na rusko-gruzínskou válku, které se odehrála pět let předtím. Slouží jako plán pro menší země, které čelí většímu sousedovi a potřebují se účinně ubránit. Cílem je do odporu kromě armády zahrnout i civilní populaci, která funguje v koordinaci s ozbrojenými složkami.

"Využívají všechny zdroje a používají také některé velmi nekonvenční prostředky, kterými chtějí oslabit armádu Ruské federace," řekl ke strategii Ukrajiny CNN Mark Schwartz, někdejší velitel amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR).

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Kyjev na začátku invaze disponoval výrazně nižším počtem vojáků i vybavením než Moskva, která měla podle dat z března letošního roku po Spojených státech druhou nejsilnější armádu na světě.

Zmíněný koncept zahrnuje násilné metody jako použití zápalných láhví nebo žhářské útoky, ale funguje zčásti i díky nenásilnému odporu. Ukrajinská vláda na začátku invaze například vytvořila webové stránky, na nichž popisuje možnosti zapojení: bojkot masových akcí, stávky, nebo dokonce využití satiry a humoru. Cílem je podrýt autoritu proruské správy okupovaných ukrajinských území i připomenout obyvatelům těchto oblastí svrchovanost Ukrajiny.

ROC také Ukrajině pomáhá utvářet svůj mediální obraz na Západě a získat vyšší podporu spojenců. Širokou popularitu na sociálních sítích si tak například získala videa ukrajinských úderů na ruské tanky s hudebním podkresem nebo záběry ukrajinských vojáků zachraňující zatoulané domácí mazlíčky.

Cílem konceptu není vytvořit nebo podpořit povstání proti okupačním silám, podotýká CNN.

O strategii odporu mělo od jejího vzniku zájem zhruba 15 zemí, které do určité míry podstoupily ve věci výcvik, uvedla Nicole Kirschmannová, mluvčí velení SOCEUR. Zájem podle CNN mělo mimo jiné Polsko nebo pobaltské státy.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 3 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

Opravdu Ukrajina sestřelila ruský bombardér? Média zpochybňují tvrzení Kyjeva

Podle komentáře serveru BBC News na jeho ruskojazyčném webu existuje více argumentů proti verzi ukrajinské rozvědky o sestřelení ruského strategického bombardéru Tu-22M3, který se zřítil v ruském Stavropolském kraji. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy