CNN zveřejnila průzkum nepříznivý pro Trumpa, jeho volební tým žádá omluvu

Volební štáb amerického prezidenta Donalda Trumpa vyzval televizi CNN, aby se omluvila za pondělní zveřejnění předvolebního průzkumu, který připisuje výrazně větší podporu kandidátovi Demokratické strany Joeovi Bidenovi. Trumpovi lidí v dopise zaslaném šéfovi stanice Jeffu Zuckerovi rovněž žádali stažení publikovaných výsledků.

CNN Centrum v Atlantě, USA
doporučujeme

CNN ve středeční reakci na neobvyklý krok splnění požadavků vyloučila.

Biden před Trumpem jasně vedl hned v několika průzkumech zveřejněných v posledních dnech předními americkými médii, v případě údajů CNN ale byl jeho náskok nejvyšší. Při sondáži vypracované pět měsíců před volbami agenturou SSRS podpořilo 77letého demokrata 55 procent dotázaných, zatímco o čtyři roky mladšího republikána 41 procent.

Trumpova kampaň reagovala v úterý "dopisem o zastavení činnosti", ve kterém průzkum označila za "divadlo" a za zfalšovaný a vyzvala ke zveřejnění "upřesnění s cílem napravit zavádějící závěry". Zpravodajskou televizi zároveň obvinila, že se snaží "potlačit nadšení", s jakým je šéf Bílého domu vnímán. Trump si přitom v posledních měsících pohoršuje v průzkumech popularity, přičemž v těch nejnovějších převažovala negativní hodnocení jeho působení o přibližně 15 procent.

CNN stažení svého průzkumu či jakoukoli omluvu důrazně odmítla. "Váš dopis je po faktické i právnické stránce nepodložený. Je to jen další nekalý pokus kampaně vyhrožovat soudním sporem s cílem umlčet projevy, které chce před voliči zatajit," napsal právník televize David Vigilante. "Vaše obvinění a požadavky jsou v celém rozsahu odmítnuty," uzavřel.

Deník The New York Times (NYT) označuje novou výhrůžku prezidentova volebního štábu za poslední ukázku "taktiky zastrašování médií" v podání týmu kolem Trumpa. Připomíná, že kampaň už žalovala několik médií včetně samotných NYT za obsah, který považovala za nelichotivý.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na výsadkové lodi U.S.S. Bonhomme Richard vypukl požár

12.07.2020 23:37 Na jedné z lodí amerického vojenského námořnictva zakotvených na základně v kalifornském San Diegu…

Důchodkyně se nechce nakazit. Vzala karton a zařídila se po svém

12.07.2020 21:53 Aktualizováno Všichni se chceme nějakým způsobem bránit riziku nákazy, zejména pokud spadáme do rizikové skupiny.…

Trump si poprvé veřejně nandal roušku, podle Bidena ale pozdě

12.07.2020 20:59 Joe Biden, vyzyvatel amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových volbách, dnes šéfa Bílého…

Pandemie covid-19: Svět hlásí nový rekord, přes 230 tisíc nakažených za den

12.07.2020 18:46 Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes ohlásila dosud nejvyšší denní nárůst počtu nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy