Co by v praxi znamenal Sandersův demokratický socialismus? Politolog má odpověď

NÁZOR - Uchazeč o nominaci na amerického prezidenta za Demokratickou stranu, senátor Bernie Sanders, tvrdí, že jeho návrhy nejsou radikální a opakovaně odkazuje na země na severu Evropy jako Dánsko, Švédsko a Norsko coby příklad ekonomického systému, který by chtěl zavést ve Spojených státech. Situaci rozebral politolog a komentátor Fareed Zakaria v komentáři pro server Washington Post.

Zavádějící popis

Obraz, který Sanders líčí, zachycuje přívětivou sociální demokracii, ve které je tržní ekonomika držena zkrátka na uzdě regulacemi, bohatí jsou silně zdaněni a existuje štědrá záchranná sociální síť, nastiňuje Zakaria. Tvrdí, že jde ovšem o nepřesný a silně zavádějící popis dnešní situace v zemích severní Evropy.  

Jako příklad uvádí politolog miliardáře, kteří by podle Sanderse neměli vůbec existovat. "V přepočtu na obyvatele mají ale Švédsko a Norsko více miliardářů než Spojené státy, Švédsko téměř dvakrát více," upozorňuje Zakaria. Dodává, že skandinávští miliardáři navíc mohou bez zdanění převádět svůj majetek na své děti, v obou zemích neexistuje dědická daň - v Dánsku je 15 % -, zatímco v USA platí druhá nejvyšší daň z nemovitosti v průmyslovém světě, konkrétně 40 %.   

Sandersovo líčení skandinávských zemí, stejně jako většina jeho ideologie, se zřejmě zastavilo v 60. a 70. letech minulého století, kdy uvedené státy byly skutečně průkopníky ve vytváření sociální tržní ekonomiky, konstatuje komentátor. Poukazuje, že ve Švédku se mezi roky 1960 a 1980 podíl vládních výdajů na HDP zvýšil ze zhruba 30 na 60 %.

Zakaria odkazuje na tvrzení švédského komentátora a historika Johana Norberga, že uvedený experiment ve stylu sandersovského demokratického socialismu potopil švédskou ekonomiku a mezi lety 1970 a 1995 v zemi vůbec nevznikala pracovní  místa v soukromém sektoru. V roce 1991 protržní premiér Carl Bildt zahájil sérii reforem, která měla ekonomiku nastartovat, a tak do poloviny minulé dekády Švédsko snížilo objem státních investic o třetinu a vymanilo se z dlouhého období hospodářské stagnace, uvádí politolog.

"Různé verze tohoto problému a těchto tržních reforem proběhly všude v severní Evropě a vytvořily to, co je nazýváno modelem flexikurity, kombinací pružného pracovního trhu s pevnou a štědrou záchrannou sítí," pokračuje Zakaria. Vzpomíná na své setkání s dánským premiérem Poulem Rasmussenem, který v zemi v 90. letech realizoval mnoho reforem a zdůrazňoval, že klíčem celého modelu je zajistit zaměstnavatelům snadné nabírání a propouštění zaměstnanců bez rozsáhlých omezení a soudních sporů.

Rasmussen Zakariovi také sdělil, že Dánsko musí zůstat otevřenou ekonomikou, nestavět obchodní bariéry, získávat přístup na nové trhy a udržovat konkurenceschopnost svých podniků. Pokud se podíváme na dnešní severní Evropu, nalezneme mnoho proinovačních, protržních opatření, například vzdělávací poukázky, ale také spoluúčast ve zdravotnictví a velmi mírnou regulaci, přičemž žádná z těchto zemí nemá ani definovanou minimální mzdu.

Daně zaplatí chudí

Je pravda, že uvedené země mají štědrou záchrannou síť a také vysoké daně, ze kterých je financována, uvádí politolog. Dodává, že se příliš neupozorňuje na to, že aby bylo vybráno dostatečné množství prostředků, tyto daně disproporčně dopadají na chudé, střední a vyšší střední vrstvy, přičemž například Dánsko má jednu z nejvyšších vrcholných sazeb daně z příjmu ze států OECD - 55,9 % -, kterou platí každý, kdo si vydělá 130 % průměrné mzdy v zemi.

Pro srovnání Zakaria uvádí situaci v USA: daň ve výši 55,9 % by musel platit každý, kdo si vydělá měsíčně zhruba 5.400 dolarů (zhruba 124 tisíc korun), zatímco dnes je nejvyšší sazba daně z příjmu 43 % a vztahuje se na příjem přesahující více než devítinásobně průměrnou mzdu, tedy necelých 42 tisíc dolarů měsíčně (téměř milion korun).

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Další důvod, proč daňové břemeno v zemích severní Evropy nejvíce zatěžuje chudší a střední vrstvy, spočívá v tom, že musí platit daň z přidané hodnoty ve výši zhruba 25 %, která tvoří více než pětinu daňových příjmů státu, poukazuje politolog. Dodává, že daň z přidané hodnoty je v USA jen 6,6 % a tvoří přibližně 8 % daňových příjmů státu.       

Statistika OECD z roku 2008 také uvádí, že desetina nejbohatších obyvatel USA platí 45 % objemu daně z příjmů, kterou stát vybere, připomíná Zakaria. Vysvětluje, že v Dánsku a Švédsku ale horní desetina platí jen 26, resp. 27 % celkového objemu daně z příjmu, přičemž ve vyspělých zemích je to průměrně 32 %.

Americká levice si zřejmě neuvědomuje realitu, která se ještě více prohlubuje v posledních deseti letech - Spojené státy mají mnohem progresivnější daňový systém než Evropa a horní desetina obyvatel přispívá do daňových výnosů mnohem více než v evropských zemích, deklaruje komentátor. Doplňuje, že aplikace skandinávského ekonomického modelu v USA by znamenala pružnější pracovní trh, méně regulace a větší důraz na volný obchod.

"Znamenala by štědřejší sociální dávky placené daněmi střední třídy a chudých," tvrdí Zakaria. Dodává, že pokud chce toto Sanders zavést, je to skutečně radikální.

Související

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Biden u senátorů nepochodil. Ukrajina zatím nedostane další americké peníze

Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou navrhoval americký prezident Joe Biden. Balíček jsou ochotni podpořit za předpokladu, že dojde ke zpřísnění imigrační politiky. Bílý dům v uplynulých dnech upozornil, že prostředky na pomoc Kyjevu mohou být brzy vyčerpány. 
Ilustrační foto

Boj o většinu v Senátu USA je nerozhodný, demokrat Peters těsně obhájil post

Boj o většinu v americkém Senátu je stále nerozhodný, i když šance republikánů na ovládnutí této komory jsou výrazně vyšší. Podle odhadu agentury AP obhájil po těsném klání ve státě Michigan své křeslo dosavadní demokratický senátor Gary Peters. Podle listu The New York Times jsou tak nyní jasná jména 48 demokratických a 48 republikánských senátorů. Dosud mají v Senátu většinu republikáni.

Více souvisejících

Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) USA (Spojené státy americké) dánsko Švédsko Daně

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 26 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 30 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy