COVAX: Globální projekt má zajistit lidem vakcínu proti koronaviru, USA se nepřipojí

Americká vláda v úterý oznámila, že se Spojené státy nezapojí do mezinárodního projektu, který má zajistit přístup k vakcíně proti koronaviru lidem ve většině zemí světa.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Washington to podle agentury AP zdůvodnil tím, že nechce být do podobných iniciativ Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími autoritami nucen.

Americký prezident Donald Trump opakovaně prohlašuje, že WHO potřebuje reformu a že je pod vlivem Číny. V červenci Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace.

Cílem mezinárodního projektu COVAX, který iniciovala Světová zdravotnická organizace, je zajistit do konce příštího roku na dvě miliardy dávek vakcíny od několika potenciálních výrobců. Do projektu na financování a distribuci vakcín se již zapojilo přes 170 zemí světa. Vakcíny proti viru SARS-CoV-2, který lékaři zaregistrovali poprvé na přelomu roku, nyní vyvíjí a testuje řada států, včetně Indie, Británie, Ruska a Číny

"Spojené státy budou pokračovat ve spolupráci se svými mezinárodními partnery s cílem porazit tento virus, ale nenechají si od mnohostranných organizací ovlivněných zkorumpovanou WHO a Čínou nic nutit," uvedl mluvčí Bílého domu Judd Deere.

"Náš prezident se bude maximálně snažit zajistit, aby jakákoli nová vakcína odpovídala požadavkům amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv na bezpečnost a účinnost, aby byla důkladně otestována a zachraňovala životy," dodal.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA odsoudily zadržení Navalného po návratu do Moskvy

18.01.2021 07:28 Spojené státy "důrazně" odsoudily zadržení ruského opozičního politika Alexeje Navalného v neděli…

Biden chce pracovat hned po inauguraci. Policie zabránila možnému útoku

17.01.2021 12:21 Aktualizováno Budoucí prezident Spojených států Joe Biden hodlá krátce po svém nástupu do úřadu 20. ledna…

KOMENTÁŘ: Kulhající demokracie, aneb občanská výchova z USA v přímém…

17.01.2021 12:09 KOMENTÁŘ MARTINY KLICPEROVÉ - V současné době se výuka odehrává hlavně zprostředkovaně. Poutavou…

USA mají skoro 400.000 obětí koronaviru

17.01.2021 10:42 Počet obětí epidemie ve Spojených státech brzy překoná hranici 400.000. Za sobotu podle dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama