COVID-19 na USS Theodore Roosevelt: Námořnictvo zbavilo kapitána velení

Americké námořnictvo zbavilo funkce kapitána letadlové lodi USS Theodore Roosevelt, na jejíž palubě se potvrdilo několik desítek případů nákazy koronavirem. Informovala o tom dnes agentura AP. Kapitán Brett Crozier podle ministra námořnictva vyvolal paniku, když dopis, v němž žádal nadřízené o pomoc, adresoval příliš mnoha lidem. Psaní následně zveřejnila americká média.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Brett Crozier
doporučujeme

Kapitán Crozier nezvládl podle náměstka ministra obrany pro záležitosti námořnictva Thomase Modlyho krizovou situaci a projevil "mimořádně špatný úsudek". Dopis, ve kterém žádal o pomoc, zaslal příliš mnoha lidem, a psaní se tak nakonec dostalo do médií. Crozier se měl podle Modlyho obrátit na svého přímého nadřízeného, který už beztak podnikal kroky na pomoc lodi postižené nákazou.

Velitel Crozier podle Modlyho vyvolal paniku, když v dopise varoval, že by mohlo zemřít až padesát námořníků. "Nejsme ve válce. Námořníci nemusí umírat," stálo v dopise, který otiskl list San Francisco Chronicle. Psaní, které podle ministra vyvolalo dojem, že námořnictvo se situací na lodi nic nedělá, poslal Crozier dvěma až třem desítkám lidí, a musel tak předpokládat, že se může dostat do médií.

"Trumpův úřadující náměstek pro námořnictvo zastřelil posla špatných zpráv - velitele, který byl oddán jak úkolům národní bezpečnosti, tak péči o své námořníky, a který správně upozornil na širší obavy o to, jak zachovat vojenskou připravenost během pandemie," uvedl v prohlášení Joe Biden, který má velkou šanci postavit se v listopadu v prezidentských volbách republikánu Trumpovi. "A námořnictvo vyslalo mrazivou zprávu zbytku flotily o tom, co se stane, když budou vládě říkat pravdu. Chabý úsudek zde ukázala Trumpova vláda a ne statečný důstojník, který se snažil chránit své námořníky," dodal.

Na letadlové lodi USS Theodore Roosevelt s jaderným pohonem, která kotví u tichomořského ostrova Guam, bylo původně 5000 členů posádky. Zhruba 3000 z nich už plavidlo opustilo a odebralo se do karantény. Ostatní mají zůstat na palubě a zajistit provoz a bezpečnost lodi. Nákaza koronavirem SARS-CoV-2 se potvrdila už u více než stovky námořníků. Velení letadlové lodi na jaderný pohon po Crozierovi převezme Carlos Sardiello.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI, propukly…

28.05.2020 17:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump ve středu na sociální síti twitter potvrdil, že případ smrti…

Na koronavirus v USA už zemřelo přes 100 tisíc lidí. Smutný milník, uvedl…

28.05.2020 17:36 Počet zemřelých s covidem-19 ve Spojených státech přesáhl 100.000. Vyplývá to z propočtů Univerzity…

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy