Covid-19 sužuje i Kanadu: Přes 19 tisíc nakažených, Trudeau chystá novou strategii

V Kanadě je 19.290 nakažených koronavirem, počet mrtvých se zvýšil z 401 na 436, vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse, která šíření viru celosvětově monitoruje. Premiér Justin Trudeau novinářům sdělil, že od americké firmy 3M přišlo do Kanady půl milionu respirátorů typu N95. Dodávky zdravotnického materiálu Kanadě nedávno zpochybnil prezident Donald Trump.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kanada, Vancouver
doporučujeme

O modelování budoucího vývoje a o volbě strategie boje s nákazou se bude jednat v příštích dnech, uvedl premiér Trudeau. Nejvíce nakažených evidují provincie Québec a Ontario.

Zdravotnické úřady podle agentury Reuters odhadují, že do konce pandemie v Kanadě zemře 11.000 až 22.000 nakažených. Odhad jen k 16. dubnu udává počet obětí mezi 500 až 700.

Televize CBC zveřejnila analýzu možných ekonomických dopadů pandemie, které v některých regionech povedou až k 85procentní nezaměstnanosti. V únoru činila nezaměstnanost v Kanadě 5,6 procenta a podle odhadů ekonomů je aktuálně okolo dvaceti procent, uvedla televize. Pouze za březen tato severoamerická země přišla o milion pracovních míst, jak uvádí statistický úřad.

Jednou z ekonomicky nejohroženějších kanadských provincií bude zřejmě Alberta. Její premiér Jason Kenney prohlásil, že současný vývoj zavede provincii k 25procentní nezaměstnanosti. V albertském městě Banff, které je oblíbeným horským resortem a kde byla vždy nouze o hotelový či restaurační personál, může nezaměstnanost dosáhnout až 85 procent.

Část kanadských provincií a teritorií zavedla počátkem týdne kontroly na vnitřních hranicích a přistoupila k omezení volného pohybu. Kanadskou federaci tvoří deset provincií a tři spolková teritoria. Televize CBC uvedla, že prozatím ke kontrolám a cestovním omezením přistoupilo osm těchto správních jednotek.

Americký prezident Trump zakázal minulý týden na základě zvláštního zákona vývoz ochranných pomůcek společnosti 3M do Kanady a rovněž do států Latinské Ameriky. Firma patří k největším světovým výrobcům zdravotnického materiálu.

Společnost 3M se Trumpově zákazu nejdříve bránila, prezident ji však varoval, že v případě neuposlechnutí "zaplatí vysokou cenu". Vláda se nakonec s vedením firmy dohodla, že dodávky respirátorů do Kanady a Latinské Ameriky přerušeny nebudou.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ smrti zatýkaného černocha vyšetří ministerstvo a FBI, propukly…

28.05.2020 17:45 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump ve středu na sociální síti twitter potvrdil, že případ smrti…

Na koronavirus v USA už zemřelo přes 100 tisíc lidí. Smutný milník, uvedl…

28.05.2020 17:36 Počet zemřelých s covidem-19 ve Spojených státech přesáhl 100.000. Vyplývá to z propočtů Univerzity…

Proti koronaviru se chce nechat očkovat polovina Američanů

28.05.2020 11:10 V případě úspěšného vývoje vakcíny proti nemoci covid-19 se chce nechat naočkovat polovina…

Hollywood hledá experty na covid-19, chce natáčet

28.05.2020 09:21 Kadeřníci, kameramani a stovky dalších lidí se podílejí na vzniku kouzla filmů a televizních pořadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy