COVID-19 v USA: Desítky milionů lidí mají zůstat doma a nevycházet

Zatím čtyři americké státy nařídily uzavření většiny obchodů a vyzvaly Američany, aby s výjimkou naléhavých případů zůstali doma. Ke státům Kalifornie, New York, Illinois a Connecticut se dnes podle agentury AP připojí i New Jersey. Ve všech pěti státech dohromady žije 84 milionů lidí. Virem se dosud v USA nakazilo přes 19.000 lidí, víc než 270 jich zemřelo.

Situace v USA: Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

"Vím, co lidé chtějí slyšet. Že to bude záležitost týdnů, a pak bude všechno v pořádku," prohlásil dnes na tiskové konferenci newyorský guvernér Andrew Cuomo. "Nevěřím, že to budou týdny, budou to nejspíš měsíce," upozornil.

Koronavirem se nakazil jeden z úředníků blízkých viceprezidentu Miku Penceovi, sám Pence povečeřel minulý týden s brazilskou delegací, jejíž jeden člen byl nositelem viru. Pence podstoupí test na koronavirus ještě dnes, stejně jako jeho manželka.

Město New York převzalo milion respirátorů a nakoupí 6000 ventilátorů. Aktuální potřeba je ale pětinásobná. New York hodlá využít jeden z hlavních městských konferenčních komplexů a areál několika státních univerzit k rozmístění nemocničních lůžek. "Doslova prolézáme celý svět, abychom zajistili dodávky," řekl na tiskové konferenci Cuomo. Lůžková kapacita by se měla z nynějších 50.000 zvýšit na 75.000. Armáda má dodat čtyři polní nemocnice.

Jako první v USA zavedl přísné epidemiologické regule stát Kalifornie. Jeho obyvatelé smějí z nařízení guvernéra Gavina Newsoma chodit jen do obchodů s potravinami, do lékáren a čerpacích stanic. V pátek příkladu Kalifornie následovaly státy New York, Illinois a Connecticut. Žádný z nich se zatím nerozhodl porušování nových nařízení trestat.

Ve státě Washington, který zaznamenal první případ onemocnění a má v USA nejvyšší počet mrtvých, si zdravotnická zařízení stěžují na akutní nedostatek personálu, podobná situace je podle agentury AP ve státech Illinois a New Jersey. Epidemie odhalila naléhavost dlouhodobých problémů včetně špatně placeného pomocného personálu. Nejhorším příkladem se stal penzion pro seniory Life Care Center na předměstí Seattlu, kde zemřelo 35 lidí kvůli kontaktu s nakaženým personálem. Ten z obav před ztrátou výdělku docházel do práce i s příznaky nemoci.

V léčebnách dlouhodobě nemocných, které jsou častými ohnisky nákazy, stejně jako v domech pro seniory pracuje kriticky málo vyškolených lidí, uvádí AP. Takových ústavů je v USA 15.000. "Jejich osazenstvo je nejohroženější. Ústavy nemají, co potřebují, je tam málo personálu a mnoho klientů. Jsem z toho zděšen," řekl novinářům právník Steven Levin, který se situaci domovů pro seniory dlouhodobě věnuje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama