Covid-19 zamořuje Latinskou Ameriku. Chile překonalo v počtu nakažených Itálii

V Chile přibylo za poslední den 5607 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, čímž se celkový počet nakažených evidovaných dosud v této zemi zvýšil na 242.355. Tento jihoamerický stát s 19 miliony obyvatel se tak stal osmou nejhůře postiženou zemí, když nově předstihl Itálii. Informovala o tom dnes agentura EFE. Aktuálně je v Chile 37.307 nakažených koronavirem.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Chile je třetí nejhůře postiženou zemí v Latinské Americe co do počtu odhalených případů nákazy koronavirem po Brazílii (1,08 milionu) a Peru (na 255.000), které stejně jako Chile provádí ale relativně mnohem více testů než většina zemí regionu, včetně Brazílie.

Celá Latinská Amerika zaregistrovala od začátku pandemie už přes dva miliony nakažených koronavirem (2,04 milionu), z toho 1,13 milionu nemocných se už uzdravilo a na 95.000 zemřelo.

Chilský ministr zdravotnictví Enrique Paris v neděli také oznámil, že v zemi za den zemřelo dalších 184 pacientů s covidem-19. Celkem tak Chile eviduje 7548 takových úmrtí, z toho 4479 s potvrzeným testem PCR. Místní úřady dříve uváděly pouze úmrtí s potvrzeným testem na koronavirus, před několika dny do celkového počtu začaly zařazovat i pacienty, u nichž nebyl virus potvrzen laboratorními testy, ale bylo u nich podezření na covid-19.

zdroj: YouTube

Kvůli rozpornému informování o statistikách a kritice ze strany opozice za nedostatečná opatření proti šíření koronaviru odstoupil tento měsíc chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich. Demisi podal krátce poté, co místní média zjistila, že ministerstvo ve zprávě Světové zdravotnické organizaci (WHO) uvedlo zhruba dvojnásobný počet úmrtí s covidem-19, než sdělilo doma novinářům. WHO dostala údaj i s těmi případy, u nichž bylo jen podezření na koronavirus.

Také počet nakažených potvrzených od prvního odhaleného případu v Chile začátkem března se minulý týden skokově zvýšil, když ministerstvo zdravotnictví připočetlo 31.412 zpětně "odhalených" případů. Šlo o případy nákazy, které nebyly započteny do celkového údaje mimo jiné kvůli zpožděným údajům z regionů, vysvětlilo minulý týden ministerstvo.

Chilská vláda vyhlásila 19. března v zemi "stav katastrofy", který před týdnem prodloužila o 90 dnů. Díky tomu může vláda mimo jiné omezit volný pohyb osob. Ten ale od začátku pandemie omezuje jen v určitých regionech podle epidemické situace, která je nejhorší v metropoli Santiagu de Chile. V tomto šestimilionovém městě platí omezení už mnoho týdnů, zprvu se týkalo jen částí, posléze bylo rozšířeno na celou metropolitní oblast.

V neděli vláda oznámila omezení volného pohybu pro další tři města na severu země - Antofagasta, Tocopilla a Mejillones. Omezení platí i v dalších obcích na severu země či v několika městech v regionu Valparaíso, včetně jeho stejnojmenné metropole.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA přibylo přes 60.000 případů nákazy, je to rekord

08.07.2020 03:57 V USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

08.07.2020 02:16 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

USA se podle informací zahraničních agentur stáhly z WHO

07.07.2020 21:44 Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to…

V USA zemřelo o víkendu při násilnostech 160 lidí, z toho šest dětí

07.07.2020 21:40 O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy