"Covid je masivní zabiják." V USA už i republikánští guvernéři nařizují přísnější restrikce

S ohledem na současnou eskalaci epidemie nemoci covid-19 ve Spojených státech přistupují k přísnějším koronavirovým opatřením někteří republikánští guvernéři, kteří se tomuto kroku dosud bránili. V Texasu naopak stoupenci restrikcí utrpěli porážku, informovala dnes agentura DPA.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

V Severní Dakotě zavedl guvernér Doug Burgum povinnost nosit roušky a omezil fungování restaurací. Opatření platí až do poloviny prosince.

Ve státě Západní Virginie guvernér Jim Justice s okamžitou platností nařídil, aby lidé ve vnitřních prostorách veřejných budov nosili roušky. Dosud byly tyto ochranné pomůcky povinné jen v případech, kdy nebylo možné dodržovat bezpečný odstup. "Tato věc je masivní, masivní zabiják," napsal Justice o koronaviru a jím způsobované nemoci covid-19.

Opačný trend se odehrává v Texasu, kde soud zabránil zpřísnění opatření proti šíření koronaviru v těžce postiženém okrese kolem města El Paso. Podle něj zpřísnění odporuje nařízení texaského guvernéra Grega Abotta.

Soudce v El Pasu Ricardo Samaniego nařídil, aby byla s ohledem na rychle rostoucí počty nakažených prodloužena uzávěra. Texaské úřady i někteří místní restauratéři tento krok zažalovali. Odvolací soud jim nyní dal za pravdu, když konstatoval, že takováto rozhodnutí může činit pouze guvernér. Texaský ministr spravedlnosti Ken Paxton verdikt přivítal a Samaniega nazval "tyranem".

Ve Spojených státech se za pátek koronavirová nákaza nově potvrdila u 184.514 lidí, což podle Univerzity Johnse Hopkinse představuje nejvyšší počet od začátku epidemie v zemi. Za stejné období zemřelo s covidem-19 dalších více než 1400 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše…

26.11.2020 15:24 Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve…

Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

26.11.2020 15:16 Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové…

OSN: Pandemie zvýšila nerovnost, ženy mají víc práce v domácnosti

26.11.2020 12:02 Celosvětová pandemie koronaviru znamená mnohonásobně vyšší zatížení pro ženy, které musejí…

Pandemie covid v USA nepolevuje, počet mrtvých za den je nejvyšší od května

26.11.2020 11:59 Aktualizováno Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama