Covid v USA láme smutné rekordy. Bidenův poradce Klain vyzval Kongres ke schválení pomoci

Ron Klain, který je jedním z hlavních poradců příštího prezidenta Spojených států Joea Bidena, vyzval strany v Kongresu k urychlenému schválení prostředků pro boj s epidemií covidu-19. Vyzval též k okamžitému zákroku, který by umožnil jeho týmu koordinaci s odcházející administrativou prezidenta Donalda Trumpa. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Kongres USA
doporučujeme

I další Bidenovi poradci zdůrazňují potřebu dostat šíření nákazy pod kontrolu ještě předtím, než se Biden 20. ledna ujme úřadu. Podle nich bude příštích několik týdnů kritických, neboť zdravotnictví se pohybuje na hraně kolapsu.

"Jsme ve velice nebezpečném období," řekl v televizi NBC epidemiolog a člen Bidenova poradního týmu pro covid-19 Michael Osterholm. Pokud se nyní nic nepodnikne, "čísla významně porostou", varoval. "Naše budoucnost je v našich rukou(...), alespoň v nadcházejících třech týdnech."

Denní přírůstky nově nakažených v posledních dnech překonávaly v USA rekordy, jsou více než dvakrát vyšší než při minulém vrcholu epidemie v polovině července. Jen za pátek přibylo v zemi se zhruba 330 milionů obyvatel přibližně 180.000 nakažených. Celkový počet infikovaných se blíží 11 milionům a 245.581 lidí po nákaze koronavirem zemřelo, což je v obou případech nejvíce na světě. I počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 vystoupal na dosavadní maxima.

Klain, který se má stát příštím personálním šéfem Bílého domu, řekl, že demokraté i republikáni v Kongresu musí urychleně uvolnit finance pro další státní pomoc, neboť prudký nárůst počtu nakažených donutil mnoho států k novým restrikcím proti šíření koronaviru.

"Toto může být první příklad nadstranického postupu po volbách," řekl Klain rovněž v rozhovoru s NBC. Podle něj Biden o nutnosti větší koronavirové pomoci hovořil s vůdci demokratů v Kongresu Nancy Pelosiovou a Chuckem Schumerem, nikoliv však s lídrem senátní republikánské většiny Mitchem McConnellem, který stejně jako Trump dosud odmítá Bidena veřejně uznat za příštího prezidenta.

Klain dále uvedl, že Bidenův tým se tento týden plánuje setkat se zástupci farmaceutických společností včetně firmy Pfizer, která minulý týden uvedla, že koronavirová vakcína vyvíjená ve spolupráci s německou BioNTech má podle předběžných dat z poslední fáze klinických testů více než 90procentní účinnost. Podle něj tým nicméně stále čeká, až federální úřady formálně zahájí proces předání moci mezi Bidenovými epidemiologickými poradci a krizovým štábem Bílého domu.

Trump dosud odmítá uznat volební porážku a jeho administrativa zatím neschválila kroky, které jsou předpokladem pro bezproblémové předání vládního aparátu do rukou nové vlády. Bidenův tým například zatím nemá přístup k financím běžně přidělovaným vznikající administrativě a budoucí prezident nezačal dostávat brífinky od tajných služeb.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii spadl z mostu autobus. 18 mrtvých

05.12.2020 18:22 Páteční nehoda autobusu na východě Brazílie si vyžádala 18 lidských životů.

WP: Jen 25 republikánů v Kongresu otevřeně uznává Bidenovu výhru

05.12.2020 18:08 Jen 25 republikánských členů obou komor amerického Kongresu otevřeně uznává, že demokrat Joe Biden…

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama