Covid zabíjí Brazilce, Bolsonaro raději bojuje s demokracií, píše vlivný deník

NÁZOR – Brazílie nedávno vystřídala Spojené státy na čele žebříčku zemí s nejvyšším denním počtem úmrtí na nemoc covid-19, který v posledních dnech přesahuje tisícovku, upozorňuje editorial serveru Washington Post. Prestižní deník tvrdí, že tento nárůst si žádá rychlou odpověď, jelikož jde o zemi, kde miliony lidí žijí v přeplněných slumech a kapacita zdravotní péče je téměř vyčerpána.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vlajky
doporučujeme

Hra s čísly

Vláda brazilského prezidenta Jaira Bolsonara se ovšem upíná k léku uplatňovanému autoritářskými režimy po celém světě, tedy hře s čísly, deklaruje americký server. Nastiňuje, že v sobotu, tedy dva dny poté, co přišla zpráva o 1.473 mrtvých během jediného dne, brazilské ministerstvo zdravotnictví se svých aktualizovaných webových stránek odstranilo informace o aktuálním počtu nakažených a obětí, kterých je nyní přes 38 tisíc.

V neděli pak brazilské úřady vydaly upravenou zprávu, podle které v předchozích 24 hodinách nezemřelo na koronavirus 1.382, ale 525 lidí, poukazuje editorial. Dodává, že došlo také k úpravě doby, kdy jsou čísla aktualizována, aby o nich nemohly snadno informovat večerní televizní zpravodajské relace.

Brazílie naštěstí zůstává demokracií a přední členové Národního kongresu (brazilského parlamentu, pozn. redaktora), místních vlád a nezávislých médií se postavili na odpor,“ pokračuje Washington Post. Kvituje, že poté, co místní úřady a novinářské organizace oznámily, že budou počty nakažených a zemřelých počítat samy, ministerstvo zdravotnictví v úterý otočilo a informace na svůj web vrátilo.

Největší země latinské Ameriky i tak zůstává ohrožena zdravotnickým a politickým kolapsem v důsledku kroků prezidenta Bolsonara, pravicového populisty, který následuje při omezování pandemie kroky svého spojence, amerického prezidenta Donalda Trumpa, a souběžně vede válku se svými politickými nepřáteli, deklaruje vlivný deník.

Bolsonaro – podobně jako Trump – projevuje šokující nedostatek empatie vůči nárůstu mrtvých, kritizuje renomovaný server. „A co?“ cituje prezidentovu reakci v momentě, kdy Brazílie v koronavirových statistikách překonala Čínu.

Volání po převratu  

Podobně jako jeho americký protějšek Bolsonaro ignoruje a upozaďuje vládní zdravotnické experty, připomíná editorial. Poukazuje, že prezident v posledních třech měsících odvolal, případně přiměl k rezignaci hned dva ministry zdravotnictví.

Stejně tak Bolsonaro brojí proti politickým institucím, které se snaží omezit jeho pravomoc, přičemž ve srovnání s Trumpem má větší šanci je zničit, konstatuje washingtonský server. Podotýká, že v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu zahájit vyšetřování sítě jeho spojenců, kteří internet plnili hoaxy a lžemi o prezidentových oponentech, se Bolsonaro nechal slyšet, že policie by se neměla řídit soudním příkazem k domovním prohlídkám, přičemž generál působící ve stávajícím vládním kabinetu varoval před „nepředvídatelnými důsledky“ pro stabilitu země, pokud bude vyšetřování pokračovat.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jeden ze soudců nejvyššího soudu veřejně prohlásil, že Bolsonaro se snaží nahradit demokracii armádou zaštítěnou diktaturou, upozorňuje prestižní deník. Dodává, že Bolsonarův syn, který je momentálně poslancem, zjevně souhlasí, protože uvedl, že není otázkou zda, ale kdy se současný brazilský politický systém zhroutí.

Prezident sám se účastnil mnoha shromáždění, kde zaznívaly výzvy k převratu,“ konstatuje Washington Post. Připomíná, že na jednom z nich, dne 31. května, Bolsonaro nejprve přelétal nad davem v helikoptéře a následně se před účastníky předváděl na koni.

Snad každá jiná americká administrativa v předchozích 40 letech by na tento souběh krizí reagovala pokusem zachránit brazilskou demokracii a zároveň nabádala k účinnější reakci na pandemii, tvrdí vlivný deník. Kritizuje, že Donald Trump ovšem pravděpodobně bude Bolsonara pobízet, nikoliv krotit v jeho jednání, a tak bude na dalších jihoamerických demokraciích a samotných Brazilcích, aby zabránili „zhroucení“, o které Bolsonaro usiluje.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA trhly absolutní rekord. Mají přes 55 000 nakažených za den

03.07.2020 08:30 Aktualizováno Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce…

Pentagon odsuzuje čínská vojenská cvičení v Jihočínském moři

03.07.2020 07:57 Pentagon odsoudil konání čínských vojenských cvičení v okolí sporného souostroví v Jihočínském moři…

Americký senát schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong

02.07.2020 21:21 Americký Senát dnes schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří…

Florida hlásí nový rekord, přes 10 tisíc nově nakažených

02.07.2020 19:00 V americkém státě Florida dnes znovu padl rekord v počtu nových případů nákazy koronavirem. Místní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy