Čtyři z pěti obětí koronaviru v USA mohli žít dál, tvrdí studie. Kde se stala chyba?

USA jsou jednou z nejpostiženějších zemí epidemií nemoci covid-19. Podle nejnovější studie ale situace v zemi vůbec nemusela být tak zlá. Čtyři z pěti obětí nákazy koronavirem mohli dle odborníků stále žít. Co bylo zapotřebí udělat?

Karanténa byla ve většině států USA zavedena zhruba v polovině března poté, co začal rapidně stoupat počet případů nákazy nemocí covid-19. Spojené státy k dnešnímu dni počítají přes 93 tisíc úmrtí. Podle vědců za to může pozdní přijetí ochranných opatření, což způsobilo nekontrolovatelné šíření viru v komunitách po celé zemi. Studie odhalila, že pokud by USA přijalo karanténu již 1. března, když se počet úmrtí pohyboval kolem 20, dalo by se zabránit většině úmrtí, konkrétně zhruba 83 %.

Prezident USA Donald Trump, který zlehčoval hrozbu viru v USA a vnímal ji zprvu jen jako problém Číny, srovnával ještě 9. března na twitteru covid-19 s běžnou chřipkou, kde se průměr úmrtí pohybuje kolem 30 tisíc a v chřipkové sezóně se počet blíží až k 70 tisícům. „Nebudeme nic zavírat, život a ekonomika jede dál,“ napsal Trump.

Podle studie, která byla provedena vědci z Northeastern University, bylo toto tvrzení rozhodující a podle Jeffrey Shamana právě podchycení v růstové fázi mohlo zabránit vysokému počtu úmrtí.

Simulace z Columbia University ukázala, že v případě přijetí karantény v prvním březnového týdnu by do 3. května zemřelo pouze 36 000 lidí, informuje web Business Insider. Epidemiolog Lauren Ancel Meyers z Texaské univerzity, který se studie nezúčastnil, potvrdil tvrzení výzkumu a dodal, že pokud by k intervencím došlo o dva týdny dříve, bylo by zabráněno mnoha úmrtím nejen v New Yorku, ale po celých Spojených státech.

Na tiskové konferenci koncem února Trump uvedl, že riziko v souvislosti s epidemií covid-19 je i nadále velice nízké. Nebyla uvalena žádná omezení pro lidi, kteří cestují z Číny a Itálie, kde se rapidně zvyšoval počet nakažených, a to podle odborníků mohlo za nekontrolovatelné šíření po Spojených státech.

USA jsou v současné době uzavřeny okolnímu světu jako většina jiných zemí světa. Odborníci uvedli, že nejbezpečnější způsob, jak USA znovu otevřít okolnímu světu, je celoplošné testování a trasování lidí, kteří byli pozitivně testováni. Vědci z Harvardu odhadují, že do konce července je nutné provést minimálně 20 miliónů testů na covid-19, aby se země mohla „remobilizovat“. Ačkoliv USA je v testování na prvních příčkách, stále nedosahuje stanoveného cíle, k 20. květnu bylo provedeno 13 miliónů testů.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Aktuální počasí: Silný vítr doprovodí studenou frontu, platí výstraha

Velikonoce má podle předpovědi doprovázet velmi teplé počasí, ve čtvrtek jim ale bude předcházet přechod studené fronty přes Česko. Meteorologové v souvislosti s ní varují před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy