Další pokus o zvrácení voleb v USA: Skupina republikánů žaluje viceprezidenta Pence

Několik zástupců Republikánské strany v čele s texaským kongresmanem Louiem Gohmertem v pondělí zažalovalo amerického viceprezidenta Mikea Pence ve snaze zajistit mu možnost změnit výsledek prezidentské volby.

Donald Trump a Mike Pence
doporučujeme

Po federálním soudci v Texasu žádají, aby Penceovi přiznal právo při speciálním zasedání Kongresu zneplatnit hlasy prezidentských volitelů. Americká média označují šance žaloby na úspěch za mizivé. "Ne, tohle nebude fungovat," poznamenal na svém blogu profesor z Kalifornské univerzity v Irvine a odborník na volební právo Rick Hasen.

Iniciativa Gohmerta a dalších spojenců končícího prezidenta Donalda Trumpa souvisí s nadcházejícím společným zasedáním dvou komor Kongresu, při kterém budou formálně vyhlášeny výsledky hlasování prezidentských volitelů. Trump v souladu s výsledky "lidového hlasování" v jednotlivých státech USA získal 232 volitelských hlasů, zatímco kandidát Demokratické strany Joe Biden 306.

Zmíněné zasedání zákonodárců, které je na programu 6. ledna, bude coby předseda Senátu řídit viceprezident Pence. Podle nové žaloby může na základě 12. dodatku ústavy "rozhodnout, které volitelské hlasy započítat, nebo zda vůbec nějaké započítat". Dvanáctý ústavní dodatek z roku 1804 upravuje mechanismus volby amerického prezidenta sborem volitelů. V některých amerických státech letos 14. prosince vedle oficiálně jmenovaných volitelů hlasovala i skupina neoficiálních republikánských zástupců.

Podle médií však hlasy "alternativních" volitelů nemají v zákonem daném procesu žádný význam, zatímco Penceova role při uzavírání výsledků voleb je čistě ceremoniální. "Právě sledujeme, jak lidé, kteří si říkají konzervativci, hájí stanovisko, že viceprezidenti by měli mít jednostrannou pravomoc rozhodovat prezidentské volby," komentoval vývoj reportér zpravodajského webu Axios Jonathan Swan.

Magazín Politico označuje sebemenší úspěch republikánské soudní stížnosti za něco nepravděpodobného. "Žaloba nicméně staví Pence do pozice, v níž musí buďto proti ní protestovat, čímž by se dostal do opozice vůči Trumpovi a jeho republikánským obhájcům, nebo ji podpořit a tím dát najevo úmysl podkopat verdikt voličů z letošního hlasování," dodává článek.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden zahájil tažení proti změně klimatu, není podle něj možné čekat

27.01.2021 21:58 Americký prezident Joe Biden dnes podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu…

USA přezkoumávají své obvinění Číny z genocidy proti Ujgurům

27.01.2021 20:47 Americké ministerstvo zahraničí přezkoumává označení počínání Číny proti menšině Ujgurů za genocidu…

Biden hovořil s japonským premiérem Sugou o Číně a KLDR

27.01.2021 20:13 Americký prezident Joe Biden dnes telefonicky jednal s japonským premiérem Jošihidem Sugou.…

Republikáni se podle médií rozhodli zůstat s Trumpem

27.01.2021 15:59 Úterní hlasování v Senátu amerického Kongresu o ústavnosti takzvaného impeachmentu vedeného proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama