Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel. Podle agentury Reuters to dnes oznámili organizátoři v reakci na často chaotický průběh úterního prvního duelu, při němž prezident Donald Trump neustále skákal do řeči svému sokovi Joeovi Bidenovi i moderátorovi Chrisovi Wallaceovi.

Joe Biden
doporučujeme

"Ze včerejší (úterní) debaty bylo patrné, že formát dalších debat potřebuje dodatečnou strukturu, abychom zajistili spořádanější diskuzi o jednotlivých problematikách," uvedl ve vyjádření Výbor pro prezidentské debaty, což je nezisková organizace, jež duely prezidentských uchazečů v USA organizuje již od konce 80. let minulého století. Konkrétní podobu změn však plánuje oznámit až později.

Biden dnes prohlásil, že doufá, že organizátoři dostanou možnost dočasně vypnout mikrofon účastníkovi, který právě nemá slovo. "Byla to národní ostuda," řekl demokrat o Trumpově počínání při debatě. "Nebudu spekulovat o tom, co se stane při druhé či třetí debatě," dodal.

Trump svou kritiku namířil na moderátora Wallace ze stanice z Fox News, který s prezidentem již v minulosti vedl několik poměrně konfrontačních rozhovorů. "Chris měl těžkou noc," napsal na twitteru s tím, že debata byla soubojem Bidena s Wallacem proti němu.

Organizační výbor však moderátora bránil a poděkoval mu za "profesionalitu a dovednosti, které předvedl při včerejší (úterní) debatě". Organizátoři dalších duelů by přitom podle něj měli mít k dispozici "další nástroje na udržení pořádku".

Wallace při debatě Trumpa několikrát žádal, aby nechal Bidena domluvit a prohlásil, že skáče svému sokovi často do řeči. Ke stejnému závěru se ve svých analýzách přiklonila i většina amerických médií.

Úterní debata měla podle předběžných dat významně nižší sledovanost, než úvodní duel Trumpa s jeho tehdejší soupeřkou Hillary Clintonovou v roce 2016. Střet Bidena s republikánským prezidentem si na televizních kanálech společností ABC, CBS, NBC a Fox naladilo necelých 29 milionů diváků, o čtyři roky dříve sledovalo první duel prezidentských uchazečů na stejných stanicích 45 milionů lidí.

Údaje z dalších stanic zatím nejsou k dispozici, celková čísla však budou zřejmě nakonec výrazně nižší, než 84 milionů diváků, kteří sledovali první střetnutí Trumpa s Clintonovou, domnívá se Reuters.

Zatím však také chybí data o tom, kolik lidí sledovalo debatu na internetu. Duel živě přenášely například servery YouTube a twitter, k shlédnutí byl rovněž na stránkách řady amerických novin.

Další dvě debaty jsou plánovány na 15. a 22. října. Viceprezidentští kandidáti Mike Pence a Kamala Harrisová se pak utkají v jediném duelu 7. října.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump dlouhodobě útočí na Čínu. Přitom tam má bankovní účet a platí daně,…

21.10.2020 19:42 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump si udržuje otevřený bankovní účet v Číně, kde se v minulých letech…

Trump zneužívá vládu k pošpinění Bidena. Politického rivala chce dát…

21.10.2020 16:09 Prezident USA Donald Trump v úterý při televizním rozhovoru vyzval ministerstvo spravedlnosti, aby…

Biden si udržuje značný finanční náskok nad Trumpem

21.10.2020 14:27 Demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vstupuje do závěrečné fáze volební kampaně se značným…

Studie: Kvůli znečištěnému ovzduší loni zemřelo téměř 500 tisíc novorozenců

21.10.2020 14:07 Znečištění ovzduší v roce 2019 zavinilo smrt 476.000 novorozenců, zejména v Indii a subsaharské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama