Další primárky v USA: Trump a Biden potvrdili role favoritů pro prezidentské volby

Pokračování prezidentských primárek ve Spojených státech nepřineslo žádná překvapení, když šéf Bílého domu Donald Trump ovládl úterní republikánské hlasování v Kentucky, zatímco na straně demokratů ve stejném státě a v New Yorku zvítězil jeho již jistý vyzývatel Joe Biden. Pro Trumpa však noc na dnešek přinesla i špatné zprávy, neboť ve dvou soubojích o republikánskou nominaci na posty v Kongresu uspěli kandidáti, kteří neměli prezidentovu podporu.

Přidejte svůj názor

Donald Trump, 45. prezident USA
doporučujeme

Konečné výsledky všech úterních hlasování se zejména kvůli přívalu korespondenčních hlasů očekávají až za několik dní.

Nové kolo primárek bylo silně poznamenáno obavami z koronaviru, volby nicméně probíhaly o poznání hladčeji než primárky v Georgii či Wisconsinu, při nichž se u volebních místností stály hodinové fronty i kvůli problémům s novými volebními přístroji. Úřady v Kentucky sice otevřely jen 200 volebních místností namísto obvyklých 3700, ve frontách se však podle AP stálo maximálně kolem 90 minut. Na jednom místě soud po stížnostech hlasování o půl hodiny prodloužil.

Při přetrvávající hrozbě covidu-19 zvolila nebývale velká část voličů možnost hlasovat na dálku. Agentura Reuters uvádí, že v Kentucky obvykle poštovní hlasovací lístky tvoří dvě procenta celkového množství, tentokrát se ale čeká, že to bude více než polovina. Podobné signály přicházely i z New Yorku, kde prý běžně dálkově hlasuje asi pět procent účastníků voleb.

Tato okolnost může znamenat i týden dlouhé čekání na konečné výsledky. Úřady totiž budou ještě několik dní čekat na příchod všech poštovních hlasovacích lístků, a až poté oznámí celková čísla. Podle AP bude toto "mučivé čekání" pravděpodobně provázet i finální listopadový souboj o Bílý dům, Sněmovnu reprezentantů a třetinu Senátu.

Při pokračování prezidentských primárek se i přes mimořádné podmínky žádné drama nekonalo. Trump a bývalý viceprezident Biden již mají nominaci Republikánské, respektive Demokratické strany jistou a svou neohroženou pozici v Kentucky a v New Yorku jen potvrdili. Necelých pět měsíců před volbami v průzkumech preferencí jasně vede 77letý Biden, v některých i o více než deset procentních bodů.

Úterní hlasování přineslo také řadu zajímavých soubojů v kongresových primárkách. Na straně demokratů například voliči v Kentucky vybírali kandidáta, který se utká o křeslo v Senátu s lídrem republikánské většiny Mitchem McConnellem. Bývalá stíhací pilotka Amy McGrathová měla po sečtení hlasů z poloviny okrsků relativně těsný náskok před černošským progresivním kandidátem Charlesem Bookerem a na vítěze se možná bude čekat do příštího týdne. Bookerova kampaň získala v posledních týdnech na síle díky protestům proti rasismu, jež vyvolalo úmrtí černocha George Floyda při zákroku policie Minneapolisu. Deník The New York Times psal o klání, které "prověřuje sílu peněz ve srovnání s účinkem občanského aktivismu kolem hnutí Black Lives Matter".

Podobný souboj se odehrává i ve státu New York, kde o nominaci demokratů do Sněmovny reprezentantů svádí boj nováček Jamaal Bowman s veteránem Eliotem Engelem, který se snaží získat již svůj 17. dvouletý mandát. Bowman po nahlášení výsledků z většiny okrsků jasně vedl, AP mu ale vítězství ještě nepřisoudila s ohledem na nezapočítané poštovní hlasy.

Zcela jasně nakonec obhájila nominaci Alexandria Ocasiová-Cortezová, která loni senzačně zvítězila nad svým spolustraníkem Joem Crowleym, o němž se hovořilo dokonce jako o kandidátovi na pozici předsedy Sněmovny reprezentantů. Ocasiová-Cortezová, která se mezitím stala jednou z nejvýraznějších tváří demokratů, čelila zejména Michelle Carusové-Cabrerové, jejíž kampaň měla podporu vlivné lobbistické skupiny United States Chamber of Commerce.

Na straně republikánů si média všímají hlavně vítězství teprve 24letého Madisona Cawthorna v duelu s realitní makléřkou Lyndou Bennettovou, která měla plnou podporu prezidenta Trumpa.

Nominaci v Kentucky zase přesvědčivě obhájil kongresman Thomas Massie, kterého Trump nedávno označil za "pohromu pro Ameriku". AP podotýká, že Cawthorne ani Massie se vůči Trumpovi nevymezují, jejich úspěch je ale "nepříjemností pro prezidenta, jehož vlastní kampaň za znovuzvolení v poslední době klopýtá".

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Koronavirus: V Brazílii téměř 62 tisíc mrtvých, Mexiko v počtu nakažených…

03.07.2020 12:16 Brazílie za poslední den zaznamenala dalších 1251 úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru a…

USA trhly absolutní rekord. Mají přes 55 000 nakažených za den

03.07.2020 08:30 Aktualizováno Spojené státy zaregistrovaly za čtvrtek více než 55.000 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce…

Pentagon odsuzuje čínská vojenská cvičení v Jihočínském moři

03.07.2020 07:57 Pentagon odsoudil konání čínských vojenských cvičení v okolí sporného souostroví v Jihočínském moři…

Americký senát schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong

02.07.2020 21:21 Americký Senát dnes schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy