Další problém se Sputnikem V. Podle Mexika výroba nestačí, Rusko to popírá

Mexiko se obává nedostatku druhé dávky ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Podle tamního ministerstva zdravotnictví je výroba přípravku nedostatečná, uvedla agentura AP. Tvrzení odmítl Ruský fond přímých investic (RDIF), který má na starost propagaci této očkovací látky.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Podle náměstka mexického ministra zdravotnictví Huga Lópeze-Gatella se ukázalo, že vývoj adenoviru ve druhé dávce vakcíny není tak rychlý jako u první dávky. Obě dávky nejsou zaměnitelné, protože mají jiné složení. "Množství první dávky, jež jsou schopni vyrobit, není v souladu s množstvím druhé dávky," dodal López Gatell.

"Prohlášení mexických úřadů o výrobě druhé dávky Sputniku V nejsou pravdivá," uvedl RDIF. Podle fondu byla zvýšena kapacita výroby obou dávek vakcín, a to v Rusku i v zahraničí.

Mexiko dosud obdrželo 1,9 milionu dávek ruské vakcíny, smlouva byla uzavřena na 24 milionů dávek. Mexiko také podepsalo dohodu o zahájení výroby přípravku jednou místní společností, která by měla začít do konce června. Země zvažuje rovněž nákup jednodávkové vakcíny Sputnik Light, která by ale potřebovala novou registraci od místního regulátora, informovala agentura Bloomberg.

Mexiko používá i vakcíny od společností Pfizer a BioNTech, čínských výrobců a britsko-švédské firmy AstraZeneca. V zemi bylo podáno 21,3 milionu dávek. Obě dávky dostalo 9,5 milionu lidí, zhruba sedm procent populace.

Mexiko, kde žije 128 milionů lidí, vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19, a sice 219.000. V zemi bylo prokázáno 2,4 milionu případů nákazy koronavirem. Zdravotnické úřady ale uvádějí, že počty jsou pravděpodobně výrazně vyšší, neboť testování obyvatelstva je malé.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama