Další státy a obchodní řetězce v USA nařizují nošení roušek

Ve Spojených státech i dnes přibývala nařízení o povinném nošení roušek poté, co země ve středu zaznamenala asi 67.000 nových případů nákazy koronavirem.

Target Stores, Edina, Minn., USA
doporučujeme

Zakrývání obličeje na veřejných místech budou nově vyžadovat státy Arkansas a Colorado, ve svých prodejnách po celých USA to nařídí také obchodní řetězec Target a síť lékáren CVS. Podle zpravodajského webu Axios už nařízení v tomto směru oznámila třicítka guvernérů.

Pravidla se ale v jednotlivých státech liší. Například v Arkansasu mají lidé mít zakrytá ústa a nos, kdykoli budou ve společnosti osob z jiné domácnosti a zároveň nebude možné udržovat bezpečnostní rozestupy. V Coloradu budou od pátku roušky povinné ve veřejných krytých prostorách, oznámil guvernér Jared Polis.

V posledních dnech v USA podobných opatření rychle přibývá, ve středu přišli s vlastními nařízeními guvernéři Alabamy a Montany. Jinde mají věc v režii okresy či města, v soukromé sféře zavádí povinné roušky také velcí prodejci jako Walmart, Best Buy nebo Kroger.

Jedním ze států, který zatím v tomto směru nemá plošné opatření, je Georgia, která se podobně jako další oblasti na jihovýchodě USA v posledních týdnech potýká s přívalem nových nákaz. Místní guvernér Brian Kemp dokonce ve středu večer vydal dekret, který pozastavuje platnost veškerých lokálních regulací požadujících nošení "pokrývek obličeje, roušek, obličejových štítů či jakýchkoli jiných osobních ochranných pomůcek".

"Máme to oficiálně potvrzené. Guvernéru Kempovi na nás ani trochu nezáleží," reagoval starosta města Savannah Van Johnson, který povinné zahalování zavedl na začátku měsíce. Guvernérův dekret nicméně uvádí, že obyvatelům Georgie se nošení roušek "silně doporučuje". Kemp ovšem naznačil, že nařizovat jej by bylo příliš přísné.

Roušky při pohybu na veřejnosti už delší dobu doporučuje americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a průzkumy veřejného mínění naznačují, že v americké populaci má jejich používání většinovou podporu. Nadále se však objevují i zprávy o konfliktech mezi jejich zastánci a odpůrci.

Policie ve floridském okrese Palm Beach County dnes informovala, že neznámý muž bez roušky tam o víkendu v obchodě vytáhl pistoli na jiného nakupujícího, který roušku měl, přičemž jádrem sporu bylo zřejmě právě nošení ochranných pomůcek. Konfrontace se nakonec obešla bez násilí, uvedla agentura AP. Ve státě Michigan ovšem tento týden po podobném konfliktu jeden muž skončil v nemocnici, zatímco druhého zastřelila policie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kongresu USA patrně usedne kontroverzní politička, vyznává konspiraci…

12.08.2020 13:42 Do amerického Kongresu s velkou pravděpodobností usedne republikánská politička Marjorie Taylor…

Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji…

12.08.2020 11:48 Aktualizováno Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral…

Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod, řekl ministr USA. Ke kritikům…

12.08.2020 10:32 Vývoj vakcíny proti koronaviru není závod o to, kdo bude první, důležité je ujistit se, že je látka…

Nebezpečná konspirační teorie QAnon má na facebooku miliony fanoušků, jsou…

12.08.2020 09:05 Facebookové stránky a skupiny propagující konspirační teorii QAnon už dohromady nasbíraly nejméně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama