Další Trumpův člověk nepřišel svědčit do Kongresu

Personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney se dnes nedostavil před výbory Sněmovny reprezentantů USA, kterého si ho pozvaly kvůli vyšetřování ukrajinské politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kongresmani v prohlášení sdělili, že Mulvaneyho právní zástupce je informoval o neúčasti jednu minutu před plánovaným začátkem slyšení.

Donald Trump
doporučujeme

Kongresmani dnes v reakci na to, že Mulvaney vypovídat nepřišel, obvinili Bílý dům z toho, že místo hledání pravdy se skutečnosti snaží před Američany ukrývat. Trump již dříve členům své administrativy nařídil, aby sněmovním demokratům ve vyšetřování ukrajinské kauzy nepomáhali.

Sněmovní výbory zjišťují, zda prezident nezneužil pravomoci, když se snažil Ukrajinu přinutit vyšetřovat Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump obvinění odmítá a postup Sněmovny reprezentantů, která uvažuje o zahájení procesu sesazení hlavy státu, přirovnává k honu na čarodějnice.

Sněmovna dosud pozvané svědky vyslýchala za uzavřenými dveřmi, v nadcházejícím týdnu ale začne s veřejnými výpověďmi. Mezitím kongresmani postupně zveřejňují přepisy dosavadních uzavřených výslechů. Trump dnes podle Reuters prohlásil, že strach z veřejných slyšení nemá.

Dnes sněmovní výbory zveřejnily přepisy výpovědí Trumpovy někdejší poradkyně Fiony Hillové, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a vysokého bezpečnostního představitele Bílého domu a experta na Ukrajinu Alexandera Vindmana.

Vindman kongresmanům mimo jiné řekl, že nebylo rozporuplné, když americký velvyslanec při EU Gordon Sondland žádal ukrajinské činitele o zahájení vyšetřování Bidenů.

Hillová o ukrajinské politice Trumpovy administrativy hovořila kriticky. Podle ní bylo jasné, že Bílý dům nabízí Ukrajincům pozvánku do sídla amerických prezidentů výměnou za vyšetřování Joea Bidena a jeho syna Huntera. Uvedla také, že byla šokována Trumpovým červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, v němž Trump vyšetřování prosazoval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady zachytily obálku se smrtícím jedem, mířila do Bílého domu

19.09.2020 23:06 Americké úřady zachytily obálku adresovanou Bílému domu, která obsahovala prudce jedovatý ricin,…

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

Náskok Bidena je mnohem menší, tvrdí analytik. Trumpovi voliči se prokáží…

19.09.2020 18:41 Aktualizováno Analytik ze společnosti Trafalgar Group tvrdí, že většina průzkumů podceňuje Trumpovu podporu.…

Republikáni mají povinnost Ginsburgovou ihned nahradit, tvrdí Trump.…

19.09.2020 17:14 Republikáni mají povinnost neodkladně nahradit soudkyni Nejvyššího soudu Ruth Baderovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama