Další Trumpův člověk nepřišel svědčit do Kongresu

Personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney se dnes nedostavil před výbory Sněmovny reprezentantů USA, kterého si ho pozvaly kvůli vyšetřování ukrajinské politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Kongresmani v prohlášení sdělili, že Mulvaneyho právní zástupce je informoval o neúčasti jednu minutu před plánovaným začátkem slyšení.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Donald Trump
doporučujeme

Kongresmani dnes v reakci na to, že Mulvaney vypovídat nepřišel, obvinili Bílý dům z toho, že místo hledání pravdy se skutečnosti snaží před Američany ukrývat. Trump již dříve členům své administrativy nařídil, aby sněmovním demokratům ve vyšetřování ukrajinské kauzy nepomáhali.

Sněmovní výbory zjišťují, zda prezident nezneužil pravomoci, když se snažil Ukrajinu přinutit vyšetřovat Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera. Trump obvinění odmítá a postup Sněmovny reprezentantů, která uvažuje o zahájení procesu sesazení hlavy státu, přirovnává k honu na čarodějnice.

Sněmovna dosud pozvané svědky vyslýchala za uzavřenými dveřmi, v nadcházejícím týdnu ale začne s veřejnými výpověďmi. Mezitím kongresmani postupně zveřejňují přepisy dosavadních uzavřených výslechů. Trump dnes podle Reuters prohlásil, že strach z veřejných slyšení nemá.

Dnes sněmovní výbory zveřejnily přepisy výpovědí Trumpovy někdejší poradkyně Fiony Hillové, která měla na starosti evropské a ruské záležitosti, a vysokého bezpečnostního představitele Bílého domu a experta na Ukrajinu Alexandera Vindmana.

Vindman kongresmanům mimo jiné řekl, že nebylo rozporuplné, když americký velvyslanec při EU Gordon Sondland žádal ukrajinské činitele o zahájení vyšetřování Bidenů.

Hillová o ukrajinské politice Trumpovy administrativy hovořila kriticky. Podle ní bylo jasné, že Bílý dům nabízí Ukrajincům pozvánku do sídla amerických prezidentů výměnou za vyšetřování Joea Bidena a jeho syna Huntera. Uvedla také, že byla šokována Trumpovým červencovým telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, v němž Trump vyšetřování prosazoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký obrat v americké politice? Trump není žádnou odchylkou, varuje…

13.11.2019 00:01 NÁZOR – Nikdo, kdo četl knihu profesora Colina Duecka „Železný věk: O konzervativním nacionalismu“,…

Trump si opět podal EU kvůli obchodní politice

12.11.2019 21:47 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes opět kritizoval obchodní politiku Evropské unie. Při projevu v…

Bolivijský exprezident Morales dorazil do mexického azylu. Mluvil o puči

12.11.2019 21:39 Aktualizováno Bývalý bolivijský prezident Evo Morales dnes přiletěl do Mexika, které mu udělilo azyl. Na letišti,…

IS v rozkladu? USA mají v hledáčku třetího muže organizace

12.11.2019 20:18 Spojené státy vědí, kde se nachází třetí nejvyšší velitel samozvaného Islámského státu (IS) z doby,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama