Drama v Bílém domě: Proč skončil Trumpův jestřáb Bolton?

NÁZOR - "Skočil? Byl strčen?" Tyto otázky pokládá v souvislosti s pomyslnou defenestrací - v reálu rezignací - Johna Boltona, již třetího poradce pro otázky národní bezpečnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa editorial serveru New York Times.

Bezmoc tváří v tvář chaosu

Za nejméně zajímavou otázku renomovaný deník považuje to, kdo Boltona nahradí na pomyslném parapetu. "Není pravděpodobné, že by na tom příliš záleželo," deklaruje newyorský server.

Bez ohledu na to, kdo Trumpovi v zahraničněpolitických otázkách radí - ať jde o generály, korporátní magnáty, zkušené profesionály či amatéry -, všichni jsou bezmocní tváří v tvář chaosu, který by zkrotil snad jen legendární poválečný americký ministr zahraničí George Marshall, nebere si servítky editorial.

I v případě, kdy Trump sleduje důležité cíle a snaží se například přimět severokorejského diktátora, aby se vzdal jaderných zbraní, nebo vyjednává s Tálibánem, aby se američtí vojáci mohli stáhnout z Afghánistánu, jeho rtuťovitý, netrpělivý a krizový přístup jej často trestá, bez ohledu na to, kdo mu radí, konstatuje New York Times.

"Jmenování Boltona poradcem pro národní bezpečnost v březnu 2018 bylo samo o sobě projevem trumpistického chaosu," pokračuje prestižní deník. Připomíná, že prezident se snažil ukončit konflikty na Korejském poloostrově a v Afghánistánu a přistupoval opatrně ke sporům s Íránem a Venezuelou, ale přesto si vybral zastánce agresivního postupu, který pohrdá diplomacií, prosazuje jednostranné akce bez ohledu na spojence a bombardování  považuje za nejlepší způsob neutralizace jaderné hrozby Severní Koreje a Íránu.  

Bolton podporoval ty nejhorší Trumpovy úsudky, například vypovězení dohody, která omezovala íránský jaderný program, poukazuje americký server. Dodává, že šéf Bílého domu pak letos v červnu náhle zastavil plánovaný nálet na Írán v odvetě za sestřel amerického dronu a vyjádřil ochotu setkat se s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, což by byla pro Boltona velká rána.

Trump silně investoval do nadbíhání autoritářskému severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dokonce spolu s ním během druhého vzájemného setkání vkročil z demilitarizované zóny na Korejském poloostrově do KLDR, uvádí vlivný deník. Připomíná, že Bolton se mezitím snažil zajistit, že Spojené státy budou neflexibilně požadovat celkovou denuklearizaci Severní Koreje a dokonce se nezúčastnil druhé schůzky Kima s Trumpem.

"Bez výsledku." zdůrazňuje editorial. Konstatuje, že severokorejský jaderný program pokračuje a KLDR nedávno provedla test střel krátkého doletu, ačkoliv Trump nadále chválí Kima.

Zlepšení v nedohlednu  

Bolton radil Trumpovi, aby podpořil lidové povstání proti venezuelskému vládci pevné ruky Nicolásovi Madurovi, zmiňuje editorial. Soudí, že Trump mohl přinést Venezuele svobodu, ale místo toho Maduro nadále pevně drží moc a jeho americký protějšek ukazuje jen malý zájem něco s tím dělat.

V posledních dnech také pokročily rozhovory mezi americkou administrativou a Tálibánem ohledně stažení amerických vojáků z Afghánistánu, avšak Bolton se snažil odradit Trumpa od podpisu mírové dohody, připomíná newyorský deník. Dodává, že prezidenta tyto rady zřejmě spíše vytáčely, ačkoliv z neznámých důvodů nakonec odstoupil od záměru sejít se v Camp Davidu se zástupci militantů a jednání označil za mrtvé.  

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Na rozdíl od Boltona, kterému jeho neomalená povaha bránila navázat blízký vztah s prezidentem, (americký) ministr zahraničních věcí Mike Pompeo, Boltonův hlavní nepřítel v administrativě, ukázal talent jak Trumpa potěšit," pokračuje vlivný server. Připomíná, že Bolton a Pompeo spolu zřídka mluvili mimo formální schůzky a vztahy mezi oběma klíčovými postavami byly toxické.

New York Times neočekává, že by Boltonův odchod zlepšil funkčnost amerického národně bezpečnostního aparátu, kde zůstává mnoho důležitých pozic neobsazeno, v důsledku čehož není spojencům jasné, s kým mají jednat.

"Trumpovi tento stav jasně vyhovuje," konstatuje editorial. Dodává, že Bílý dům se může otřásat, stejně jako americké spojenecké svazky, nepřátelé mohou sílit, ale to vše zvyšuje dramatičnost, napětí a zájem médií, přičemž Trump stojí v centru tohoto dění.  

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) John Bolton Donald Trump

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 34 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Princezna Kate způsobila šok i lidem ze svého okolí, zní z Británie

Zítra uplyne týden od chvíle, kdy princezna Kate po mnoha spekulacích odhalila, že lékaři u ní diagnostikovali rakovinu. Pro spoustu lidí z jejího okolí to byl šok, zní z Velké Británie. Kdo všechno věděl o nemoci s předstihem? 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy