Drama v Bílém domě: Proč skončil Trumpův jestřáb Bolton?

NÁZOR - "Skočil? Byl strčen?" Tyto otázky pokládá v souvislosti s pomyslnou defenestrací - v reálu rezignací - Johna Boltona, již třetího poradce pro otázky národní bezpečnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa editorial serveru New York Times.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Bolton, John
doporučujeme

Bezmoc tváří v tvář chaosu

Za nejméně zajímavou otázku renomovaný deník považuje to, kdo Boltona nahradí na pomyslném parapetu. "Není pravděpodobné, že by na tom příliš záleželo," deklaruje newyorský server.

Bez ohledu na to, kdo Trumpovi v zahraničněpolitických otázkách radí - ať jde o generály, korporátní magnáty, zkušené profesionály či amatéry -, všichni jsou bezmocní tváří v tvář chaosu, který by zkrotil snad jen legendární poválečný americký ministr zahraničí George Marshall, nebere si servítky editorial.

I v případě, kdy Trump sleduje důležité cíle a snaží se například přimět severokorejského diktátora, aby se vzdal jaderných zbraní, nebo vyjednává s Tálibánem, aby se američtí vojáci mohli stáhnout z Afghánistánu, jeho rtuťovitý, netrpělivý a krizový přístup jej často trestá, bez ohledu na to, kdo mu radí, konstatuje New York Times.

"Jmenování Boltona poradcem pro národní bezpečnost v březnu 2018 bylo samo o sobě projevem trumpistického chaosu," pokračuje prestižní deník. Připomíná, že prezident se snažil ukončit konflikty na Korejském poloostrově a v Afghánistánu a přistupoval opatrně ke sporům s Íránem a Venezuelou, ale přesto si vybral zastánce agresivního postupu, který pohrdá diplomacií, prosazuje jednostranné akce bez ohledu na spojence a bombardování  považuje za nejlepší způsob neutralizace jaderné hrozby Severní Koreje a Íránu.  

Bolton podporoval ty nejhorší Trumpovy úsudky, například vypovězení dohody, která omezovala íránský jaderný program, poukazuje americký server. Dodává, že šéf Bílého domu pak letos v červnu náhle zastavil plánovaný nálet na Írán v odvetě za sestřel amerického dronu a vyjádřil ochotu setkat se s íránským prezidentem Hasanem Rúháním, což by byla pro Boltona velká rána.

Trump silně investoval do nadbíhání autoritářskému severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dokonce spolu s ním během druhého vzájemného setkání vkročil z demilitarizované zóny na Korejském poloostrově do KLDR, uvádí vlivný deník. Připomíná, že Bolton se mezitím snažil zajistit, že Spojené státy budou neflexibilně požadovat celkovou denuklearizaci Severní Koreje a dokonce se nezúčastnil druhé schůzky Kima s Trumpem.

"Bez výsledku." zdůrazňuje editorial. Konstatuje, že severokorejský jaderný program pokračuje a KLDR nedávno provedla test střel krátkého doletu, ačkoliv Trump nadále chválí Kima.

Zlepšení v nedohlednu  

Bolton radil Trumpovi, aby podpořil lidové povstání proti venezuelskému vládci pevné ruky Nicolásovi Madurovi, zmiňuje editorial. Soudí, že Trump mohl přinést Venezuele svobodu, ale místo toho Maduro nadále pevně drží moc a jeho americký protějšek ukazuje jen malý zájem něco s tím dělat.

V posledních dnech také pokročily rozhovory mezi americkou administrativou a Tálibánem ohledně stažení amerických vojáků z Afghánistánu, avšak Bolton se snažil odradit Trumpa od podpisu mírové dohody, připomíná newyorský deník. Dodává, že prezidenta tyto rady zřejmě spíše vytáčely, ačkoliv z neznámých důvodů nakonec odstoupil od záměru sejít se v Camp Davidu se zástupci militantů a jednání označil za mrtvé.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Na rozdíl od Boltona, kterému jeho neomalená povaha bránila navázat blízký vztah s prezidentem, (americký) ministr zahraničních věcí Mike Pompeo, Boltonův hlavní nepřítel v administrativě, ukázal talent jak Trumpa potěšit," pokračuje vlivný server. Připomíná, že Bolton a Pompeo spolu zřídka mluvili mimo formální schůzky a vztahy mezi oběma klíčovými postavami byly toxické.

New York Times neočekává, že by Boltonův odchod zlepšil funkčnost amerického národně bezpečnostního aparátu, kde zůstává mnoho důležitých pozic neobsazeno, v důsledku čehož není spojencům jasné, s kým mají jednat.

"Trumpovi tento stav jasně vyhovuje," konstatuje editorial. Dodává, že Bílý dům se může otřásat, stejně jako americké spojenecké svazky, nepřátelé mohou sílit, ale to vše zvyšuje dramatičnost, napětí a zájem médií, přičemž Trump stojí v centru tohoto dění.  

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazílie se bojí nejhoršího: Zřejmě zaznamenán první případ nového…

26.02.2020 03:39 V Brazílii byl zřejmě v úterý zaznamenán první případ nákazy novým koronavirem. Podle agentury DPA…

Americké úřady vyzvaly, aby se lidé připravili na příchod koronaviru

25.02.2020 23:49 Americké zdravotnické úřady dnes vyzvaly občany, aby se začali připravovat na šíření nového…

Trump: Žádná země mi před volbami nepomáhá

25.02.2020 21:16 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump dnes v Dillí řekl, že mu žádná země před prezidentskými volbami…

Bílý dům požádal o mimořádné finance pro boj s koronavirem

25.02.2020 15:40 Bílý dům požádal Kongres o mimořádných 1,8 miliardy dolarů (42 miliard korun) na řešení epidemie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama