MONITOR: Demokracie versus autoritářství. Svět čeká dlouhý zápas, zní z Washingtonu

Svět stále zpracovává aktuální trauma z amerického odchodu z Afghánistánu, konstatuje editorial server Washington Post. Prestižní deník očekává, že bude trvat dlouhé roky, než se projeví a budou pochopeny všechny konsekvence této situace.

Národní zájmy a šíření demokracie nezle oddělit

To, o co se v současnosti hraje, definoval americký prezident Joe Biden, konstatuje editorial. Připomíná, že krátce po nástupu do funkce nastínil budoucnost světa coby dlouhého soupeření mezi politiky jako Vladimir Putin nebo Si Ťin-pching, kteří jako nejlepší cestu vpřed vidí autoritářství, a Spojenými státy a jejich spojenci, kteří věří, že zvítězit musí demokracie.

Renomovaný deník s touto Bidenovou strategickou vizí souhlasí a považuje ji za urgentní, jelikož Rusko a Čína nejen tvrdě stojí proti Spojeným státům, ale na rozdíl od nedávné minulosti tak často činí v souladu.  

"Bidenovo rozhodnutí bezpodmínečně stáhnout americké a spojenecké síly z Afghánistánu a vydat zemi teokratickému Tálibánu je naneštěstí těžké sloučit s jeho vizí," pokračuje vlivný server. Přiznává, že stávající americká administrativa však situaci takto nehodnotí a šéf Bílého domu argumentuje, že Afghánistán jen odčerpával zdroje, které je lepší vynaložit do velmocenského soupeření.

Načasování a způsob odchodu, včetně Bidenova znevažování a opuštění někdejších afghánských spojenců - ať měli jakékoliv chyby -, vysílá podle prestižního deníku problematický signál, z něhož si zahraniční pozorovatelé mohou vyvodit dva závěry: Zaprvé, existují limity americké vytrvalosti. Zadruhé, Spojené státy si nemyslí, že všichni lidé bez rozdílu si zasluhují a jsou schopni vládnout si sami.

Ve světle kábulské katastrofy Biden rázně trvá na tom, že odteď se Spojené státy budou řídit národními zájmy a skoncují s pokusy demokratizovat jiné země vojenskou silou, poukazuje editorial. Konstatuje, že toto je ale prázdná fráze, jelikož Američané se pokusili nastolit stabilní demokracii v Afghánistánu právě na základně svého národního zájmu, kterým bylo odstranění Tálibánu a teroristů z al-Káidy, jimž hnutí poskytovalo útočiště.     

Z tohoto důvodu by nyní bylo nezodpovědné a sebepoškozující nechat v Afghánistánu mocenské vakuum, upozorňuje Washington Post. Deklaruje, že ve skutečnosti nelze americké národní zájmy a šíření demokracie - nebo alespoň politické stability - snadno oddělit, už jen na základě toho, že americké zájmy byly vždy určovány i na základě odkazu na hodnoty země.

Spojené státy musejí opravit vlastní dům

"Co jiného vysvětluje současnou snahu Bidenovy administrativy podpořit zvolenou vládu na Ukrajině, dalšího státu rozežíraného korupcí, který ale ze strategického hlediska představuje hráz ruskému autokratickému zasahování do demokratické Evropy?" táže se vlivný deník.

Biden sám 25. března prohlásil, že pro porážku autokracií musejí Spojené státy prokázat funkčnost demokracie, připomíná renomovaný server. S tímto předpokladem souhlasí, především pokud jde o domácí agendu šéfa Bílého domu v otázkách oživení ekonomiky a posilování volebního práva.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Spojené státy si musejí dát do pořádku vlastní dům," pokračuje americký deník. Vyzdvihuje, že globální vzestup Číny a Ruska závisí na jejich ochotě uchylovat se k tvrdé síle, nikoliv na inspirativnosti jejich politických a společenských modelů.

Peking a Moskva poskytují politickou, hospodářskou a vojenskou podporu spřízněným brutálním a zkorumpovaným režimům vládnoucím například v Kambodži, Sýrii či Venezuele, přičemž dávají najevo, že tak budou činit dlouhodobě, kritizuje Washington Post. Apeluje proto, aby byl zbytek Bidenova prezidentství zasvěcen ujišťování ostatních zavedených i ohrožených demokracií, že Spojené státy podobně pevně stojí na jejich straně.     

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Rusko Čína demokracie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy